Otwarcie wyremontowanej siedziby Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Realizacja projektu pn.  Przebudowa i remont części budynku należącego do krakowskiej PWST celem poprawy dostępności oraz warunków kształcenia na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu rozpoczęła się w 2011 jedenastym roku, a zakończyła oficjalnym otwarciem wyremontowanej siedziby 23 lutego 2013 roku. Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Rektor PWST prof. Ewa Kutryś, prof. Jerzy Stuhr czy  Krzysztof Globisz.

 

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie  została założona w 1946 r. przez Juliusza Osterwę. Przez lata wykształciła wielu wybitnych artystów polskiego teatru i filmu (absolwentami PWST są m.in. Gustaw Holoubek, Zbigniew Cybulski, Anna Seniuk, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Trela, Jerzy Stuhr, Wojciech Pszoniak, Jerzy Jarocki, Krystian Lupa). Uczelnia obecnie posiada pięć wydziałów – Wydział Aktorski i Wydział Reżyserii Dramatu w Krakowie, Wydział Aktorski i Wydział Lalkarski we Wrocławiu oraz najmłodszy – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.

Działalność dydaktyczną Wydziału Teatru Tańca rozpoczęto w roku akademickim 2007/2008. Prowadzona na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu specjalność aktor teatru tańca jest unikatowa w skali kraju, a nawet Europy. Realizacja takiego kształcenia wymagała stworzenia odpowiednich warunków w zakresie infrastruktury i wyposażenia.  

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie otrzymała nieruchomość przy ul. Piłsudskiego 24a od Gminy Bytom. Budynek powstał  na początku XX wieku i służył celom oświatowym. W momencie przejęcia obiektu przez PWST zostały wykonane tylko niezbędne prace adaptacyjne, konieczne do rozpoczęcia zajęć dydaktycznych. W 2011 r. zakończono prace projektowe, wyłoniono w wyniku postępowań przetargowych inżyniera kontraktu i wykonawcę robót budowlanych. W czerwcu 2011 roku rozpoczęto prowadzenie robót budowlanych. Realizację rzeczową projektu zakończono w planowanym terminie,  t.j. w styczniu 2013 roku.

W wyremontowanym budynku znajduje się  8 sal do ćwiczeń przystosowanych do zajęć z tańca oraz gry aktorskiej, 3 sale do zajęć teoretycznych, biblioteka, sala gimnastyczna, garderoby, pomieszczenia administracyjne, pokoje gościnne, zaplecze sanitarne i techniczne. Budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną, a sale ćwiczeń w klimatyzację. Całkowita wartość wykonania robót budowlanych zgodnie z umową z wykonawcą wyniosła ponad 8 milionów złotych.

Realizacja projektu trwała w czasie kadencji Rektor PWST prof. Ewy Kutryś, jednak powołanie Wydziału Teatru Tańca oraz starania o środki na remont i przebudowę budynku rozpoczęto, gdy Rektorem PWST był prof. Jerzego Stuhra.

 

Całkowita wartość projektu dofinansowanego ze środków unijnych (obejmującego prace na II i III piętrze): 3.721.217,70 zł

Wartość dofinansowania ze środków unijnych: 2.993.035,04 zł

Finansowanie robót budowlanych (z wyłączeniem II i III piętra)  odbywało się z udziałem środków:  Gminy Bytom, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PWST.

Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium:

Wrzesień
2018
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
-------