15
Lut

Dwie wystawy w Kronice

Tagi:
Dodano: 2020-02-17 Autor: KN

W bytomskiej galerii Kronika można zobaczyć dwie wystawy: prac Michała Patyckiego poruszające tematykę słońca i węgla oraz o łączącej ich energii. Druga - autorstwa Joanny Pawlik, prezentuje projekt, który z założenia ma dawać głos społecznościom niesłyszalnym.

Michał Patycki jest fotografem i slawistą. Skończył Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Republika Czeska), obecnie kontynuuje naukę na ITF w ramach studiów magisterskich. Jego prace skupiają się wokół zagadnień z pogranicza paranauki i wykorzystania archiwów fotograficznych. Interesuje go tematyka energii i jej miejsca we wszechświecie.

Wystawa zaprezentowana przez niego miała inspirację w artykule prasowym z lat 50. ubiegłego wieku. W jego treści artysta znajduje informacje o górniku, który wyjeżdżając na powierzchnię naświetla się solarną lampą aby uzupełnić brak słońca. To skłoniło Patyckiego do głębszych przemyśleń dotyczących ciemności przez które może prowadzić światło. Zachwyt nad życiodajną energią łączy się tu z wizją mroku i apokalipsy klimatycznej.

Prace jakie zaprezentowała Joanna Pawlik (artystka wizualna, absolwentka krakowskiej ASP) tworzą projekt artystyczny o nazwie Służbówka. W swojej twórczości artystka wychodzi od własnego, intymnego problemu niepełnosprawności, a następnie włącza do pokazu swoich prac działania artystów nieprofesjonalnych. Wystawa, która miała dziś swój wernisaż zrealizowana została z udziałem: Edwarda Gila-Deskura, Klaudii Kwiecień, Wiktora Okroja, Doroty Wach oraz Agaty Wąsik.

Nadrzędnym celem Służbówki jest aktywizacja lokalnych społeczności poprzez wprowadzenie sztuki w ich codzienne życie. Z założenia projekt ma dawać głos społecznościom niesłyszalnym, takim jak na przykład pewne grupy zawodowe o charakterystycznych problemach, mniejszości narodowe, długotrwale bezrobotni. Ciekawostką jest, że nazwa projektu pochodzi od miejsca, w którym prezentowane są efekty projektu: jednego z pomieszczeń CSW Kronika, będącego dawniej pomieszczeniem dla służby.

Obie wystawy można podziwiać do 3 kwietnia 2020 roku w CSW Kronika.

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

  • Lipiec (0)
  • Sierpień (0)
  • Wrzesień (0)
  • Październik (0)
  • Listopad (0)
  • Grudzień (0)

Kalendarium:

Czerwiec
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-----