24
Paź

Historia miechowskiego kościoła na deskach BCK-u

Tagi:
Dodano: 2019-10-15 Autor: KN

Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury zaprasza na premierę sztuki w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego z muzyką Igi Eckert. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Bytomskiego Centrum Kultury. Premiera już 24 października o godz. 18 w Bytomskim Centrum Kultury.

Spektakl "Stary kościół miechowski” według poematu ks. Norberta Bonczyka opowiada o budowie kościoła p.w. Świętego Krzyża. Obrazek obyczajów wiejskich w narzeczu górnośląskiem" o budowie kościoła w Miechowicach, po rozebraniu w 1853 starego, niszczejącego, katolickiego kościółka polskich mieszkańców Miechowic. Budowa możliwa jest dzięki wsparciu i pomocy Marii Winckler, żony Franciszka Wincklera, jednego z twórców przemysłowej wielkości Górnego Śląska. Historia ta łączy w sobie wątki polskie z niemieckimi, pokazuje wielowyznaniowy charakter Śląska, podnosi kwestie wartości współpracy między różnymi warstwami i klasami społecznymi, opisując jednocześnie zwyczaje ludowe, co upodabnia ją w formie i treści do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a po względem zawartej wiedzy historyczno-etnologicznej do „Chłopów” Władysława Reymonta.

Spektakl rozwinie podtytuł poematu „Obrazek obyczajów wiejskich w narzeczu górnośląskiem" w kilka scen rodzajowych, dziejących się w szkole, na cmentarzu i w wieży kościoła. Oszczędna dekoracja w stylu mansjonu przywodzi w pamięci ludyczne pastorałki, legendy i przypowieści, a melodie, wykonywane na scenie, także pomiędzy poszczególnymi scenami nadają spektaklowi lżejszy charakter. Aktorzy wypowiadają swoje kwestie językiem z elementami gwary śląskiej, zgodnie z tekstem poematu, ale gwara ta nie jest ona hermetyczna, lecz zrozumiała także dla osób spoza Śląska. Spektakl jest grany bez antraktu i trwa około 80 minut.

Ilość miejsc ograniczona.

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

  • Lipiec (0)
  • Sierpień (0)
  • Wrzesień (0)
  • Październik (0)
  • Listopad (0)
  • Grudzień (0)

Kalendarium:

Czerwiec
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-----