6
Lip

Z przewodnikiem po Bytomiu

Tagi:
Dodano: 2019-07-01 Autor: xx

Lato w mieście to świetna okazja, żeby poznać bliżej lokalną historię, zabytki, legendy i tajemnice, wejść w miejsca niedostępne lub zapomniane, spojrzeć świeżym okiem na obiekty, które mijamy codziennie. Ruszyły zapisy na wycieczki z przewodnikiem, dzięki którym można odkryć Bytom na nowo. 

W programie wycieczek znalazły się zarówno popularne w zeszłych latach tematy, takie jak "Historia wymiaru sprawiedliwości" i "Śladami społeczności żydowskiej" , jak i nowe: "Fazaniec i dolina Bytomki", "Z dziejów powstań śląskich" czy "Historia kolejnictwa". Wycieczki orgazniowane przez Biuro Promocji Bytomia poprowadzą przewodnicy PTTK-u, historycy, pasjonaci dziejów Bytomia.

Wstęp na wycieczki jest bezpłatny. W tym roku zapisy będą prowadzone wyłącznie drogą telefoniczną (nr tel. 32 386 36 69) lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7 (pon. – pt. w godz. 7:30 – 16:00). W przypadku wycieczek, które zakładają przejazd środkami lokomocji, koszt biletów pokrywają uczestnicy wycieczki.


6 lipca

Segiet – na trasie UNESCO

Start: 8.40 - zbiórka w hali dworca PKP

Tematyka pierwszej wycieczki przybliży Wam średniowieczną historię  górnictwa kruszcowego na terenie Ziemi Bytomskiej i Ziemi Tarnogórskiej. To spacer przez jedyny w Bytomiu rezerwat przyrody - rezerwat leśny „Segiet”, gdzie od XII wieku prowadzona była eksploatacja rud srebra i ołowiu, czego pozostałościami są liczne worpie, wpisane wraz z hałdą popłuczkową na Listę UNESCO. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia spacerowe i sporą dawkę wiedzy  o gwarkach.

Prowadzenie: Robert Matusiak, bytomski oddział  PTTK

Zapisy: od 1 lipca

 

13 lipca

Historia sądownictwa

Start: 9.00 - wyjście 1. grupy, 10.00 - wyjście 2. grupy; spod Biura Promocji Bytomia, Rynek 7

Od początku istnienia Bytomia na terenie miasta działały różne sądy. Ten wyjątkowy spacer to opowieść o tym jak i gdzie kiedyś orzekano, jakie stosowano kary i jak je egzekwowano. Na trasie spaceru znalazły się bytomskie obiekty, związane z wymiarem sprawiedliwości, zaś jego uczestnicy będą mieć niepowtarzalną okazję zajrzeć do  wnętrza m.in. Aresztu Śledczego w Bytomiu.

Prowadzenie: Małgorzata Janota / Teresa Tworek, bytomski oddział PTTK

Zapisy: od 1 lipca

 

20 lipca

Historia kolejnictwa

Start: 8.40 - zbiórka w hali dworca PKP

Tematyka tej wycieczki to fascynująca opowieść o tym, jak budowa linii kolejowej przez Bytom stała się jednym z impulsów skoku cywilizacyjnego, jaki dokonał się w naszym mieście w II połowie XIX wieku. Zwiedzanie wybranych obiektów związanych z kolejami wąskotorowymi i kolejami normalnotorowymi połączone będzie z przejazdami pociągami.

Prowadzenie: Teresa Tworek, bytomski oddział PTTK

Zapisy: od 15 lipca

 

 

27 lipca

Tajemnice średniowiecznego Bytomia

Start: 12.00 – przy gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego, pl. Sobieskiego

Jeśli chcecie poznać mroczne tajemnice średniowiecznego Bytomia, dowiedzieć się, gdzie mieszkał kat i gdzie dokonywano egzekucji, usłyszeć o strasznej zbrodni i bytomskiej klątwie oraz odnaleźć zapomniane ślady średniowiecznego miasta, to ta wycieczka jest dla Was. Zapraszamy.

Prowadzenie: Tomasz Śmiałek, historyk i certyfikowany przewodnik

Zapisy: od 22 lipca

 

 

4 sierpnia (niedziela)

Śladami bytomskich Żydów

Start: 11.00 przed gmachem Muzeum, ul. Korfantego

Spacer tą trasą zaciekawi wszystkich, którzy nie mieli dotąd możliwości zwiedzania Cmentarza Żydowskiego przy ul. Piekarskiej, ale także pozwoli zapoznać się z judaikami ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, przekazanymi tej instytucji w 2017 r. przez Gminę Żydowską, a pochodzącymi z księgozbioru dawnego Domu Modlitwy Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Bytomiu.  Trasa spaceru poprowadzi przez zakątki bytomskiego śródmieścia, związane obecnością Żydów w historii naszego miasta.

Prowadzenie: Magda Pospieszałowska, pracownik Muzeum Górnośląskiego

Zapisy: od 29 lipca

 

10 sierpnia

Bytom śladami wojny

Start: 10.30 spod Biura Promocji Bytomia, Rynek 7

Nie lada gratka dla miłośników historii II wojny światowej. Plan tej wycieczki obejmuje m.in. przedstawienie  fragmentu historii miasta związanej z okresem nazistowskim, m.in. budynków, gdzie znajdowały się siedziby Gestapo i SS, czy Adolf Hitler Schule. W programie również zwiedzanie wnętrza schronów „Sosabowski” i „Trager” na Placu Akademickim. 

Prowadzenie: Dariusz Pietrucha, prezes stowarzyszenia Pro Fortalicium

Zapisy: 5 sierpnia

 

17 sierpnia

Park Fazaniec  i dolina Bytomki

Start: 9.00 ul. księdza Pawła Krawczyka przy pamiątkowej tablicy (pomiędzy Rzymskokatolicką Parafią pw. Świętej Rodziny oraz Zespołem Szkół nr 3 w Bytomiu ul. Konstytucji 20).

Przyrodnicze walory starego, zabytkowego parku Fazaniec w Bytomiu-Szombierkach, który w ostatnich latach podlegał kompleksowej rewitalizacji, przybliżone zostaną przez pasjonata lokalnej przyrody, który o bytomskich parkach wie wszystko. Trasa tego spaceru obejmuje  wędrówkę przez zielone okolice na granicy Bytomia i Rudy Śląskiej, kolonii Zgorzelec, aż do parku Mickiewicza. Przygotujcie się na moc zielonych wrażeń!

Prowadzenie: Łukasz Fuglewicz, pracownik MZZiGK, edukator ekologiczny

Zapisy: 12 sierpnia

 

24 sierpnia

Z dziejów powstań śląskich

Start: 10.00

100-lecie powstań śląskich to dobra okazja do tego, żeby poznać bliżej  rolę i znaczenie Bytomia w przebiegu tych historycznych wydarzeń na Górnym Śląsku, a także zajrzeć w miejsca na mapie naszego miasta, które są z nimi nierozerwalnie związane. Na trasie m.in. wejście na teren budynku Poczty przy ul. Piekarskiej,  pamiątkowa tablica upamiętniająca Hotel Lomnitz oraz powstający właśnie historyczny mural w podcieniach bramy przy ul. Gliwickiej 8, czy groby powstańców.

Prowadzenie: Tomasz Śmiałek, historyk i certyfikowany przewodnik

Zapisy: 19 sierpnia

 

31 sierpnia

Miechowice – szlakiem dziedzictwa von Thiele-Wincklerów

Start: 9.15 - na przystanku autobusowym przy UM w Bytomiu, ul. Wrocławska

To opowieść o początkach przemysłu na terenie Bytomia. Czy nazwiska takie jak Franciszek  Aresin, Ignacy Domes, Maria Aresin - piękna „Róża Śląska”, czy Franz von Winckler brzmią dla Was znajomo?  Ta malownicza wycieczka wciągnie Was w ich świat i opowie o tym, jak romantyczne historie przeplatały się w ich życiu z dynamiczną działalnością biznesową i społeczną. W programie m.in. zwiedzanie wnętrza Ostoi Pokoju, Domku Matki Ewy oraz kościoła p.w. św. Krzyża.

Prowadzenie: Małgorzata Janota, bytomski oddział PTTK

Zapisy: 26 sierpnia

 

Wstęp na wycieczki jest bezpłatny. W tym roku zapisy będziemy prowadzić wyłącznie drogą telefoniczną (nr tel. 32 386 36 69), lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7 (pon. – pt. w godz. 7:30 – 16:00). W przypadku wycieczek, które zakładają przejazd środkami lokomocji, koszt biletów pokrywają uczestnicy wycieczki.

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

  • Lipiec (0)
  • Sierpień (0)
  • Wrzesień (0)
  • Październik (0)
  • Listopad (0)
  • Grudzień (0)

Kalendarium:

Czerwiec
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-----