2
Lip

Dwa nowe obrazy w Muzeum Górnośląskim

Tagi:
Dodano: 2018-07-02 Autor: xx

W ramach kolejnej wymiany międzymuzealnej pomiędzy Bytomiem a Warszawą, do naszego miasta trafiły dwa obrazy: „Zwiad kozaków kubańskich” Maksymiliana Gierymskiego oraz „Z rozkazu Padyszacha – Odaliska” Franciszka Żmurki.

Od połowy czerwca w Galerii Malarstwa Polskiego można oglądać dzieło starszego z braci Gierymskich – Maksymiliana – „Zwiad kozaków kubańskich” (1868-1869), namalowane podczas pobytu artysty w Monachium oraz elektryzujący, a zarazem najsłynniejszy obraz Franciszka Żmurki „Z rozkazu Padyszacha – Odaliska” (1881), który łączy dwie fascynacje malarza: tematykę orientalną i wizerunek kobiecy.

Warszawskie Muzeum Narodowe tymczasowo wzbogaciło swoją kolekcję o dwa obrazy Józefa Brandta ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego: „Wesele kozackie” i „Zwiad kozacki” (1873).

Na zwiedzających bytomskie muzeum czekają w lipcu i w sierpniu dwa wyjątkowe oprowadzania kuratorskie z cyklu „Malarski deser”, poświęcone obrazom, które tymczasowo wzbogaciły zbiory MGB.  22 lipca o godzinie 12.30 Agnieszka Bratków zaprasza na spotkanie przy obrazie Maksymiliana Gierymskiego „Zwiad kozaków kubańskich”.  Oprowadzanie z kuratorem będzie okazją do przybliżenia życia i twórczości tego malarza – zarówno na podstawie prezentowanych na wystawie prac, jak i stanowiącej doskonałe źródło wiedzy korespondencji artysty. Na spotkanie przy obrazie Franciszka Żmurki zaprasza Urszula Mikoś. Odbędzie się ono 12 sierpnia o godzinie 12:30.

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium:

Wrzesień
2018
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
-------