25
Cze

Muzyka Narodów - Juliusz Ursyn Niemcewicz i jego goście

Tagi:
Dodano: 2018-06-25 Autor: xx

W każdą niedzielę lipca i sierpnia Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla będzie rozbrzmiewać muzyką w ramach kolejnej edycji festiwalu Muzyka Narodów.

Tematyka koncertów odbywających się w ramach festiwalu wprowadzi słuchaczy w świat różnych kultur muzycznych. Wykonawcami będą wybitni muzycy i soliści z całego kraju i z zagranicy Początek koncertów o godzinie 16:00.

Festiwal stawia sobie za cel przede wszystkim popularyzację muzyki klasycznej oraz ukazanie jej różnorodności kulturowej i gatunkowej. Oprócz repertuaru najwybitniejszych kompozytorów i muzyków, w projekcie są również wykonania młodych lecz utalentowanych muzyków.

 

Program festiwalu:

 

1 lipca  - AUSTRIA – Koncert Inauguracyjny, godz. 16.00

Altra Voltra Kwartet, Jolanta Kremer - sopran, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor, Tymoteusz Bies - fortepian

 

8 lipca – Muzyka Wokół Świata, godz. 16.00

Zgorzelecka Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów

 

15 lipca - POLSKA, godz. 16.00                                                                                     

Kazimierz Kowalski - bas, Małgorzata Kulińska sopran, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor, Michał Kryworuczko - fortepian

 

22 lipca – ROSJA, godz. 16.00

Swietlana Kaliniczenko - sopran,

balet: Sara Guarnieri, Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski,

Michał Kryworuczko – fortepian, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor,

 

29 lipca – MUZYKA KLEZMERSKA, godz. 16.00

Artyści teatru żydowskiego z Warszawy: Henryk Rajfer, Monika Chrząstkowska z klezmerskim zespołem.

 

5 sierpnia – HISZPANIA, godz. 16.00

Czortet Quartet z towarzyszeniem fortepianu oraz Grupy Tańca Flamenco Malandanza, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor,

 

12 sierpnia – WŁOCHY, godz. 16.00

Sylwia Lorens – sopran i Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor, zespół kameralny Filharmonii Futura  

 

19 sierpnia – GRECJA, godz. 16.00                                         

Zespół ZORBA, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor,

 

26 sierpnia - Finałowy Koncert Muzyki Śląskiej i Światowej, godz. 16.00

Miechowickie Stowarzyszenie Muzyczno – Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”

Dariusz Kasperek – dyrygent,

Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor.

 

 

Opisy koncertów:

1 lipca  2018, niedziela, godz. 16.00

Muzyka kompozytorów wiedeńskich.

Zagra Altra Volta Kwartet: w składzie Leszek Sojka (pierwsze skrzypce), Jacek Dzwonowski (drugie skrzypce), Aleksandra Marko-Lech (altówka), Michał Lech (wiolonczela), gościnnie Tymoteusz Bies - (fortepian) oraz Jolanta Kremer - sopran i Juliusz Ursyn - Niemcewicz.

Kwartet smyczkowy Altra Volta to jeden z najbardziej wszechstronnych zespołów, wykonujący muzykę klasyczną, współczesną, filmową, folkową, rozrywkową i improwizowaną. Kwartet powstał w 1998 r. w Katowicach. Tworzą go skrzypkowie: Jacek Dzwonowski i Leszek Sojka, altowiolistka Aleksandra Marko-Lech, wiolonczelista Michał Lech – absolwenci Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Kwartet smyczkowy Altra Volta gościł na scenach koncertowych i festiwalowych w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Watykanie, Szwajcarii, Słowacji, Turcji, Litwie, Białorusi, Holandii, Egipcie, Indiach, Sri Lance i Chinach.

Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu

 

 

8 lipca 2018, niedziela, godz. 16.00

Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów ze względu na swój charakter i skład instrumentalny (mandoliny, mandole, gitary, akordeony, instrumenty klawiszowe i perkusyjne oraz gitara basowa) była i jest wyjątkowym zjawiskiem muzycznym w kraju i wielką atrakcją poza jego granicami (Niemcy, Francja, Belgia). Jako reprezentant młodzieży Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz zaproszona była przez ambasadorów Polski i Niemiec z Koncertami Bożonarodzeniowymi do Brukseli.

Uczestniczyła w licznych festiwalach mandolinowych i gitarowych m.in. Bydgoskich Impresjach Muzycznych (2005), Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Mandolinowych w Remiremont (Francja 2006 i 2009), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Cekcyn - Osie (2006 i 2007), Świdnickim Festiwalu Gitarowym (2007), Young Classic Wratislavia (2007 i 2009), Wrocławskim Festiwalu Gitarowym (2007), Warsztatach Gitarowych w Szczawnie Zdroju (2008), VII Lubuskim Festiwalu Gitarowym (2012) oraz warsztatach mandolinowych prowadzonych przez muzyków z The Ger Mandolin Orchestra w ramach festiwalu „Warszawa Singera”(2012).

Ponad 500 utworów z różnych gatunków muzyki polskiej i światowej zawsze zadziwia słuchaczy, w tym miłośników i znawców muzyki. Od 2000 roku w koncertach mandolinistów uczestniczą znani soliści, gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Niepowtarzalne brzmienie, wysoki profesjonalizm i różnorodność utworów muzycznych sprawiają, że każdy koncert orkiestry w odbiorze widowni jest ważnym wydarzenie edukacyjnym i kulturotwórczym, a w przypadku koncertów organizowanych z udziałem Gwiazd Polskiej Sceny Muzycznej można powiedzieć, że są to wielkie wydarzenia artystyczne. Z orkiestrą wystąpili dotychczas: Krystyna Giżowska, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Stanisław Soyka, Paulos Raptis, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka, Edyta Geppert, Andrzej Sikorowski i grupa „Pod Budą”, Małgorzata Walewska, Ryszard Rynkowski, Irena Jarocka, Trzej Tenorzy Polskiej Sceny Operowej i Operetkowej, Grażyna Łobaszewska, Anna Faber z zespołem, Irena Santor i Czesław Majewski oraz Grupa MoCarta, Eleni, Zbigniew Wodecki i Grzegorz Turnau, a także zespoły: Skaldowie i Czerwone Gitary.

Podczas obchodów XXV- lecia w marcu 2014 roku zespół miał okazję towarzyszyć Waldemarowi Malickiemu, a w grudniu kwartetowi w składzie: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Zbigniew Wodecki i Włodzimierz Korcz.

Orkiestra nagrała 10 płyt CD, za swoją działalność otrzymała listy gratulacyjne od najwyższych władz państwowych, w tym Prezydenta RP, Premiera i Ministra Kultury.

Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu

 

15 lipca 2018, niedziela, godz. 16.00

Wielcy kompozytorzy. Polskie pieśni – nie tylko patriotyczne. Kazimierz Kowalski - bas, Małgorzata Kulińska - sopran, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor, Michał Kryworuczko - fortepian.

Kazimierz Kowalski (ur. 30 lipca 1951) – polski śpiewak operowy (bas), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny.

Publiczności polskiej znany jest głównie dzięki telewizji, gdzie występował m.in. w programach Dobry wieczór, tu Łódź lub Kazimierz Kowalski zaprasza (TVP1). Od 2000 w Programie I Polskiego Radia prowadzi audycje, w których przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów, często już dzisiaj zapomnianych. Audycji tych można wysłuchać w każdą noc z Niedzieli na Poniedziałek od godziny 00:00 - 03:00. Wymyślił i prowadzi (od 1997) Sierpniowy „Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku”. Jest również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Małgorzata Kulińska – sopran, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalno – Aktorskiego w klasie śpiewu prof. Delfiny Ambroziak. Debiutowała w 2000 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi w partii Barbariny w „Weselu Figara”. Wykonywała wiele partii operowych, operetkowych i musicalowych. Od wielu lat współpracuje z Polską Operą Kameralną, gdzie wykonuje czołowe partie operowe.

Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu

 

 

 

 

 

22 lipca 2018, niedziela, godz. 16.00

Muzyka rosyjska poważna i ludowa.

 

Swietlana Kaliniczenko - sopran,

balet: Sara Guarnieri, Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski,

Michał Kryworuczko – fortepian, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor.

 

Swietłana Kaliniczenko - sopran liryczno - koloraturowy, wybitna wokalistka operowa i solistka.

 

Urodzona m. Novomoskovsk ( Ukraina ). Ukończyła Szkołę Muzyczną w Dniepropietrowsku ( Ukraina ), gdzie uczyła się dyrygentury chóralnej , wokalistyki i gry na fortepianie . Otrzymała dypłom z wyróżnieniem . W latach 1997 - 2001 solistka Państwowego Teatru Opery i Baletu ( Dniepropetrowsk, Ukraina ). Następnie w 2006 r. ukończyła studia magisterskie w Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie. W listopadzie 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie.

 

W 2009 r. została zaproszona na warsztaty doskonalenia sztuki wokalnej w "CONSERVATORIO DI MUSICA BENEDETTO MARCELLO " we Włoszech, w klasie śpiewu Prof. Stefano Gibellato , który jest związany stałą współpracą z uznanym teatrem operowym "Teatro la Fenice" ( Wenecja ). W lipcu 2011 r. brała udział w charakterze uczestnika czynnego w Kursie Mistrzowskim, prowadzonym przez Maestrę Helenę Łazarską (Wiedeń). W Polsce zadebiutowała partią Ewy na scenie Opery Wrocławskiej w premierowym przedstawieniu opery " Raj utracony " Krzysztofa Pendereckiego (maj , 2008 r. ) Swietłana Kaliniczenko śpiewa lirycznym sopranem koloraturowym. W swym repertuarze ma wiele pierwszoplanowych partii operowych m. in . : Królowa Nocy i Pamina ("Czarodziejski flet" W. A. Mozarta ),Konstancja ("Uprowadzenie z Seraju" W. A. Mozarta ),Gilda ("Rigoletto" G. Verdiego ), Łucja (" Łucia z Lammermooru" G . Donizettiego), Rozyna ("Cyruliksewilski" G . Rossiniego) , Musetta ("Cyganeria" G . Pucciniego ), Michaela ("Carmen" G.Bizeta), Hanna ("Straszny dwór" St .Moniuszki ), Ulana (" Manru" I. Paderewskiego ). Swietłana jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych m. in.: Międzynarodowy Konkurs dla młodych śpiewaków w Grecji ( Rodos, 2002 ), Międzynarodowy Konkurs dla młodych śpiewaków im. A. Solowjanienki "Solowjiny jarmarok "( Ukraina, 2006 r. ) , także otrzymała Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie dla młodych śpiewaków " RIJEKABELCANTO " ( Chorwacja , 2006r ) oraz Gran Prix Państwowego Konkursu młodych pianistów ( Ukraina, 1996 r. ). Swietłana Kaliniczenko występowała na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą m. in. : Uczestniczka Narodowego Festiwalu "Młode gwiazdy operowe Ukrainy ( Kijów , 2005 ; 2006 ) , Międzynarodowego Festiwalu operowego w Austrii " Bregenzerfestspiele "     ( Bregenz , 2008, 2009), Festiwalu Muzyki Polskiej (Kraków, 2011) oraz Festiwalu Muzyki Wokalnej "Viva il canto" w Cieszynie – 2011.

 

 

Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu

 

 

29 lipca 2018, niedziela, godz. 16.00

Shalom ! Muzyka świata w języku hebrajskim i polskim, dawna i współczesna.

 

Występ zostanie podzielony na godzinną część koncertową podczas której wystąpi kwartet w składzie: pianino, skrzypce, klarnet, bas i Juliusz Ursyn - Niemcewicz (tenor) oraz półgodzinną część, podczas której wystąpią artyści teatru żydowskiego z Warszawy: Henryk Rajfer, Monika Chrząstkowska z klezmerskim zespołem.

 

Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu

 

5 sierpnia 2018, niedziela, godz. 16.00

 

Eviva Espania! Czortet Quortet w składzie skrzypce - Laura Bukowska, skrzypce – Agnieszka Sawicka, altówka - Weronika Skowrońska, wiolonczela - Monika Hartmann z towarzyszeniem fortepianu oraz Grupy Tańca Flamenco Malandanza, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor,

 

Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu

 

 

12 sierpnia 2018, niedziela, godz. 16.00

Słoneczna Italia.

 

Sylwia Lorens – sopran i Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor, zespół kameralny Filharmonii Futura  

 

 

Sylwia Lorens - absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania / The Polish Open University z tytulem MBA w specjalnosci zarzadzanie biznesem oraz Krakowskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej (dyplom z wyróżnieniem). Odpowiada za produkcję m.in. takich widowisk jak: Symphonica, Opera e la Vita, Szeherezada. Jako solistka znana z niezwykle energetycznych interpretacji klasyki operowej i musicalowej. Wielokrotnie zapraszana do współpracy m.in. przez Filharmonię Narodową, Filharmonię Krakowską, Operę Krakowską, Fundację Bogusława Kaczyńskiego. Brała udział w wielu prestiżowych programach i festiwalach muzycznych m.in. : Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy czy Summer Music Festival. Koncertowała z większością najwybitniejszych polskich artystów operowych. Płyta artystki nagrana wraz z zespołem "Romanca" (Romanca operowo) zdobyła w 2014 roku status platynowej. W repertuarze posiada arie operetkowe, operowe, utwory musicalowe oraz piosenki aktorskie. Od 2015 roku dyrektor generalny Filharmonia Futura (www.filharmoniafutura.pl), pierwszej niezależnej filharmonii.

 

Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu.

 

19 sierpnia 2018, niedziela, godz. 16.00

Muzyka bouzouki i wybrzeża Grecji.

 

Zespół ZORBA, Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor,

 

Zespół Zorba powstał w 1984 roku na bazie istniejących wcześniej zespołów "HELLEN" i "KWIATY AKROPOLU". W okresie swej działalności wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą. W repertuarze "ZORBY" znajdują się  największe przeboje współczesnej i ludowej muzyki greckiej a także utwory oparte na motywach orientalnych. Artyści grają na oryginalnych narodowych instrumentach greckich "buzuki".

 

Amfiteatr Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu

 

 

26 sierpnia 2018, niedziela, godz. 16.00

Miechowickie Stowarzyszenie Muzyczno – Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”

Dariusz Kasperek – dyrygent,

Juliusz Ursyn – Niemcewicz – tenor,

Historia orkiestry zaczyna się przed rokiem 1920, kiedy to przy kościele Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach istniała grupa instrumentalistów, stanowiących późniejszy człon orkiestry. Orkiestrę założył górnik kopalni Franciszek Gyla w 1920 roku i jednocześnie został jej pierwszym kapelmistrzem. Istnienie orkiestry wiąże się ściśle z kopalnią Miechowice oraz górniczymi i muzycznymi tradycjami regionu. Rozkwit orkiestry nastąpił na początku lat osiemdziesiątych. W tym czasie orkiestra koncertowała już poza granicami kraju m.in. w byłym NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, kilkakrotnie w Austrii, Niemczech i we Włoszech. Spośród wielu nagród i osiągnięć orkiestry należy wymienić zdobyte medale: w 1987 roku na Światowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Hamar w Norwegii orkiestra zdobyła Złoty Medal w konkurencji muzycznej oraz Brązowy Medal w konkurencji marszowej.

Orkiestra liczy sobie aktualnie 103 muzyków, w tym aż 23 kobiet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium: