29
Gru

Karnawałowa premiera w Operze Śląskiej

Tagi:
Dodano: 2017-12-11 Autor: xx

 

Szykuje się karnawałowa premiera w Operze Śląskiej. Bytomski Teatr zakończy rok operetką Imre Kálmána – „Księżniczka Czardasza”. Premierowy spektakl odbędzie się 29 grudnia 2017 r. o godz. 18.00. Kolejne przedstawienia odbędą się m.in. w Sylwestra i Nowy Rok. Reżyserem spektaklu jest młoda artystka Pia Partum, która ma już na swoim koncie kilkanaście  operowych i dramatycznych inscenizacji wysoko ocenianych przez publiczność i krytyków. Kierownictwo muzyczne objął jeden z najzdolniejszych młodych polskich dyrygentów - Rafał Kłoczko.

 

W naszej interpretacji chciałabym skupić się na oddaniu pełnej melancholii i uroku miłosnej historii z nieco gorzkim happy endem – podkreśla reżyser, Pia Partum. Chciałabym ukazać fabułę w entourage'u aluzji do minionej epoki lat 20 ubiegłego stulecia – niezwykle efektownych wizualnie czasów (zbieżnych przy tym z czasem powstania libretta) jeśli chodzi o modę. Jednocześnie na tyle odległych, że przedstawiana historia nabierze posmaku dawno minionej świetności, wspomnienia czegoś, co bezpowrotnie minęło. Bezpowrotnie minionej elegancji i dawnej galanterii.... Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć spektakl wizualnie efektowny, w nastroju momentami śmieszny, ale też melancholijny i sentymentalny – dodaje reżyser.

 

„Księżniczka czardasza” to jeden z najbardziej lubianych tytułów operetkowych, który zawsze cieszył się niesłabnącym powodzeniem bytomskiej publiczności. Historię Edwina, który zakochuje się w gwieździe Variete – Sylvii, można oglądać i słuchać bez końca. To największy sukces Kálmána, a jednocześnie jedno z najwybitniejszych dzieł nowszej operetki wiedeńskiej. Mnóstwu tu lubianych i pięknych melodii: słynny czardasz Sylvii oraz duety „W rytm walczyka serce śpiewa”, „Artystki z Variete” czy „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo”.

 

„Księżniczka czardasza” to przepiękna operetka ze świetnie skonstruowaną dramaturgią i muzyką oddającą doskonale uczucia bohaterów. Stosowanie motywów przewodnich spaja partyturę i pozwala odbiorcy lepiej śledzić losy bohaterów. Wraz z reżyserką skupiliśmy się na melodramatycznych elementach tego dzieła, aby stworzyć historię prawdziwą i poruszającą, gdzie każde słowo współgra z muzyką. 

 

Przed nami ciekawe widowisko operetkowe, które znakomicie wprowadzi widzów melomanów w nastrój karnawału. Na przedstawienia zapraszamy 29, 30 i 31 grudnia 2017 roku, 1, 4, 5, 7, i 20 stycznia oraz 8 i 10 lutego 2018 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium:

Maj
2018
PnWtŚrCzPtSoNd
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
---