17
Lis

Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

Tagi:
Dodano: 2017-10-31 Autor: xx

Dwunasty Festiwal – dwanaście miast, dwadzieścia koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej. Duża dawka muzyki polskiej oraz, jubileuszowo, arcydzieła Gorczyckiego (350. rocznica urodzin), Telemanna (250. rocznica śmierci), Haydna (285. rocznia urodzin) i Nowowiejskiego (140. rocznica urodzin).

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów. Tegoroczny Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 17 listopada w Bytomiu (miejscu urodzin Gorczyckiego) i potrwa do 3 grudnia. 12. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie. W ciągu dwóch tygodni na 20 koncertach w 12 miastach wystąpi plejada znakomitych artystów z kraju i ze świata, wśród których znaleźli się Piotr Anderszewski, Joseph Tawadros – gwiazda ostatniej edycji BBC Proms Dubai, Valeriy Sokolov, Franz Raml, Szymon Nehring, Jarosław Kitala, Yeyoung Sohn, Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Agata Długosz, Anna Szostak, Andrzej Lampert, Kasia Moś, Davide Fior, Oksana Svekla, Katarzyna Myćka, Agnieszka Żarska, Diego Godoy-Gutiérrez, Agnieszka Bochenek-Osiecka, Jiří Miroslav Procházka, Agata Piękosz-Pierszalik oraz zespoły: Hassler Consort, Morphing Chamber Orchestra Vienna, Wiener Kammersymphonie, Extempore, Cracow Royal Singers, Octava Ensemble, Mozarteum, Baroque Collegium 1685, a także stali bywalcy, a zarazem ulubieńcy festiwalowej publiczności – Capella Cracoviensis, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra AUKSO czy Camerata Silesia.

Co charakterystyczne dla Festiwalu, wielu zagranicznych gości zaprezentuje muzykę polską, na czele z dziełami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz drugiego jubilata – Feliksa Nowowiejskiego. Obaj kompozytorzy w swojej twórczości inspirowali się podobną tematyką oraz są autorami muzyki do dwóch niezwykle istotnych w historii Polski hymnów: Gorczycki – „Gaude Mater Polonia”, Nowowiejski – „Rota”. Nie zabraknie przy tym jednak arcydzieł literatury światowej na czele
z kompozycjami jubilatów J. Haydna i G.P. Telemanna oraz wielkich arcydzieł mistrzów – J.S. Bacha
i W.A. Mozarta, a to wszystko w specjalnie zamówionych projektach na Festiwal.

 

P   r   o   g   r   a   m

12. Międzynarodowego  Festiwaluim. Grzegorza  Gerwazego Gorczyckiego

 17 listopada – 3 grudnia 2017


K O N C E R T   I N A U G U R A C Y J N Y                                          

piątek 17.11.2017

19.00 Bytom

Kościół św. Trójcy, ul. J. Kwietniewskiego 1

Program:

Johann Sebastian Bach – Kantata Ich freue mich in dir BWV 133

Johann Sebastian Bach – Kantata Liebster Immanuel BWV 123

Johann Sebastian Bach – Kantata Sie werden aus Saba BWV 65

Wykonawcy:

Ewa Leszczyńska – sopran

Helena Poczykowska – alt

Davide Fior (Niemcy) – tenor

Jiří Miroslav Procházka (Czechy) – bas

Agnieszka Żarska – dyrygent  

Szczawnicki Chór Kameralny & Musica Florea Praha

Baroque Collegium 1685

Wstęp wolny.

 

sobota 18.11.2017                                                                      

19.00 Chorzów

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Długa 32

Program:

Johann Sebastian Bach – Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248

 Wykonawcy:

Agnieszka Bochenek-Osiecka – sopran

Agata Piękosz-Pierszalik – alt

Diego Godoy-Gutiérrez (Chile) – tenor

Jarosław Kitala – bas

Anna Szostak – dyrygent

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Wstęp wolny.

 

niedziela 19.11.2017                                                                  

17.00 Bytom

Kościół św. Jacka, ul. J. Matejki 1

Program:

Georg Philipp Telemann – Koncert na 2 flety, skrzypce i smyczki
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Missa de Conceptione Beatae Virginis Mariae Semper Immaculatae
Johann Sebastian Bach – Luterische Messe A-dur BWV 234

Wykonawcy:

Wykonawcy:

Marzena Lubaszka – sopran

Łukasz Dulewicz – alt

Piotr Szewczyk – tenor

Jacek Ozimkowski – bas

Dominika Staszkiewicz – flet

Ksenia Orłowska – flet

Agnieszka Świątkowska – skrzypce 

Konrad Górka – wiolonczela  

Jan Tomasz Adamus – dyrygent / organy

CAPELLA CRACOVIENSIS

Wstęp wolny.

 

poniedziałek 20.11.2017

19.00 Świętochłowice

Muzeum Powstań Śląskich, ul. W. Polaka 1

Tytuł koncertu:

HEAR THE VOICE…
Gorczycki / Palestrina / Byrd / Tallis / Nowowiejski

Wykonawcy:

Cracow Royal Singers

Wstęp wolny.

 

 wtorek 21.11.2017

 19.00 Nakło Śląskie

Pałac w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1

 Program:

Miłość na śmierć nie umiera…

w programie: J.S. Bach, J. Podbielski, M. Żebrowski, G.B. Pergolesi, T. Giordani, W.A. Mozart

Wykonawcy:

Zespół Mozarteum w składzie:

Magda Miziołek – sopran

Andrzej Górniak – tenor

Bogumiła Gizbert-Studnicka – klawesyn

Bilety w cenie: 30 zł

Szczegóły na stronie www.cekus.pl

 

środa 22.11.2017                                                                        

19.00 Świerklaniec

Pałac Kawalera, ul. Parkowa 30

 Program:

Georg Philipp Telemann – Trio Sonata C-dur  Der getreue Musikmeister

Georg Friedrich Händel – Chaconne G-dur HWV 435

Johann Sebastian Bach – Trio Sonata c-moll Musikalisches Opfer

Antonio Vivaldi – Sonata g-moll

Wykonawcy:

Łukasz Długosz – flet

Agata Długosz – flet

Marek Toporowski – klawesyn

Wstęp wolny.

 

 środa 22.11.2017

 19.00 Piekary Śląskie

Ośrodek Kultury „Andaluzja”, ul. Oświęcimska 45

 Program:

Händel / Rameau / Mozart / Nowowiejski / Chopin

 Wykonawcy:

Jarosław Kitala – baryton

Hanna Balcerzak – klawesyn

Wstęp wolny.

 

 czwartek 23.11.2017                                                                  

 18.00 Kraków

Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2

 Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy

Georg Philipp Telemann – Koncert na 2 flety, skrzypce i smyczki
Johann Sebastian Bach – Luterische Messe A-dur BWV 234

 Wykonawcy:

Marzena Lubaszka – sopran

Łukasz Dulewicz – alt

Piotr Szewczyk – tenor

Jacek Ozimkowski – bas

Dominika Staszkiewicz – flet

Ksenia Orłowska – flet

Agnieszka Świątkowska – skrzypce  

Konrad Górka – wiolonczela  

Jan Tomasz Adamus – dyrygent / organy

CAPELLA CRACOVIENSIS

Bilety w cenie: 20 i 30 zł

Szczegóły na stronie www.capellacracoviensis.pl

 

 piątek 24.11.2017

19.00 Radzionków

Kościół św. Wojciecha, ul. Św. Wojciecha 48

 Program:

Wstańcie, Oblubieniec przybywa

w programie: J.S. Bach, J. Haydn, G. Fauré, F. Nowowiejski, S. Moniuszko

 Wykonawcy:

Dagmara Świtacz – sopran

Stanisław Pielczyk – organy

 Wstęp wolny.

 

sobota 25.11.2017                                                                      

 19.30 Katowice

Sala kameralna NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1

 Program:

Henry Purcell – Oda na dzień św. Cecylii Welcome to All the Pleasures Z 339

Henry Purcell – Sonata triowa a-moll Z 804

Georg Friedrich Händel  Sonata triowa g-moll HWV 393

Krzysztof Baculewski  The Profane Anthem to Anne

 Wykonawcy:

Anna Szostak – dyrygent

Zespół muzyki XVII i XVIII wieku Extempore

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Bilety w cenie: 15 zł.

 

 niedziela 26.11.2017                                                                  

 18.00 Tarnowskie Góry

Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 90

 Program:

Joseph Haydn – Sonata As-dur nr 31

Ludwig van Beethoven – Sonata f-moll op. 57 Appassionata

Karol Szymanowski – Mazurki op. 50 nr 1-4

Claude Debussy – Preludia (wybór)

Igor Strawiński – Trois mouvements de Petrouchka

 Wykonawcy:

Szymon Nehring – fortepian

 Bilety w cenie: od 35 do 55 zł

Szczegóły na stronie www.palacrybna.pl

 

poniedziałek 27.11.2017                                                  

19.00 Nowa Wieś Tworoska

Ranczo Baranówka, ul. Leśniczówka 23

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura Wesele Figara

Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento B-dur K 137

Feliks Nowowiejski – Tańce polskie

Ludwig van Beethoven – VIII Symfonia F-dur op. 93

Wykonawcy:

Wiener Kammersymphonie (Austria)

Bilety w cenie: 120 zł

Szczegóły na stronie www.ranczobaranowka.pl

 

wtorek 28.11.2017                                                                     

 19.00 Bytom

Bytomskie Centrum Kultury, Plac Karin Stanek 1

 Program:

Arcangelo Corelli – Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8  Na Boże Narodzenie

Adam Wesołowski – Symfonia Kolęd

Wykonawcy:

Kasia Moś – śpiew

Andrzej Lampert – śpiew

Marek Moś – dyrygent

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO

Bilety w cenie: 30 zł.

 

środa 29.11.2017

 19.00 Piekary Śląskie

Bazylika pw. Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja, ul. Ks. Ficka 7

 Tytuł koncertu:

HEAR THE VOICE…
Gorczycki / Palestrina / Byrd / Tallis / Nowowiejski

 Wykonawcy:

Cracow Royal Singers

 Wstęp wolny.

 

 czwartek 30.11.2017

 19.00 Bytom

Dziedziniec Sądu Rejonowego, ul. Piekarska 1

 Tytuł koncertu:

ENJOY THE SOUND

Gorczycki / Pękiel / Tallis / Lauridssen / pop songs

 Wykonawcy:

Octava Ensemble

Zygmunt Magiera – kierownictwo artystyczne

 Wstęp wolny (darmowe wejściówki do odbioru w Biurze Promocji Miasta Bytomia, ul. Rynek 7 od dnia 2 listopada).

 

 czwartek 30.11.2017                                                                  

 19.00 Racibórz

Raciborskie Centrum Kultury, ul. Chopina 21

 Program:

Koncertujące arie barokowe i klasyczne

Pergolesi / Händel / Bach / Purcell / Mozart

 Wykonawcy:

Yeyoung Sohn (Korea Południowa) – sopran

Oksana Svekla (Białoruś) – fortepian

 Bilety w cenie: 10 i 15 zł

Szczegóły na stronie www.rck.com.pl

 

piątek 1.12.2017

19.30 Katowice

Sala koncertowa NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1

Program:

Joseph Haydn – Uwertura Armida

Joseph Haydn – Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11

Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura Apollo i Hiacynt

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy G-dur Nr 17,  K. 453

Wykonawcy:

Piotr Anderszewski – fortepian

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA

 Bilety w cenie: od 20 do 90 zł

Szczegóły na stronie www.nospr.org.pl

 

 sobota 2.12.2017                                                                        

 19.00 Chorzów

Kościół św. Józefa, ul. Łagiewnicka 17

Program:

Johann Sebastian Bach – Koncert skrzypcowy a-moll (wersja na marimbę)

Johann Sebastian Bach – Suita h-moll

Johann Sebastian Bach – Koncert klawesynowy a-moll

Johann Sebastian Bach – Sonata triowa C-dur

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy

 Wykonawcy:

Katarzyna Myćka – marimba

Franz Raml (Niemcy) – klawesyn/dyrygent

Hassler Consort (Niemcy)

Wstęp wolny.

 

K O N C E R T   F I N A Ł O W Y                                                                       

niedziela 3.12.2017

19.30 Katowice

Sala koncertowa NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1

 Program:

Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8

Georg Philipp Telemann – Concerto polonois G-dur, TWV 43:G7

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy

Joseph Tawadros – Eye of the Beholder

Joseph Tawadros – Permission to Evaporate

Joseph Tawadros – Give or Take

Joseph Tawadros – Kindred Spirits

Joseph Tawadros – Point of Departure

Joseph Tawadros – Sleight of Hand

Adam Wesołowski – Gliss Dance

Joseph Tawadros – Constantinople

Wykonawcy:

Joseph Tawadros (Egipt) – oud

Valeriy Sokolov (Ukraina) – skrzypce

Morphing Chamber Orchestra Vienna (Austria)

 Bilety w cenie: od 20 do 80 zł

Szczegóły na stronie www.nospr.org.pl

 

POSTUM                                                                       

piątek 8.12.2017

18.00 Wodzisław

Wodzisławskie Centrum Kultury, ul. ks. W. Kubsza 17

Program:

Piotr Czajkowski – balet Dziadek do orzechów

Wykonawcy:

Imperial Lviv Ballet Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu im. S.

Kruszelnickiej

Bilety w cenie: 70 zł

Szczegóły na stronie: www.wck.wodzislaw.pl

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie.

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium: