Intrygujące światło, piękna przyroda i ważny społecznie projekt – to wyróżniki twórczości nagradzanego w kraju i za granicą śląskiego fotografa Krzysztofa Gołucha.

Krzysztof Gołuch, którego prace Agora Bytom pokaże w lipcu i sierpniu, jest tegorocznym laureatem Grand Press Photo, najważniejszego fotograficznego konkursu w kraju. Wygrał cyklem „W pracy”, za który otrzymał również nagrodę w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej 2018.

Fotograf konsekwentnie tworzy prace pełne interesujących kontrastów. Jego zdjęcia poświęcone tematyce niepełnosprawności poruszają i przyczyniają się do wzrostu świadomości społecznej. Krzysztof Gołuch ukazuje gospodarstwo rolne w Borowej Wsi niedaleko Gliwic, w którym zatrudnienie znalazła grupa osób niepełnosprawnych. Szklarnia, stodoła i domy mieszkalne to dla pracujących tam mały wszechświat. Poprzez opiekę nad zwierzętami i roślinami oraz współpracę z instruktorami niepełnosprawni stykają się z przyrodą, która uspokaja, i budują relacje z innymi. Są dumni, że mogą pracować.

Społeczny charakter fotografii artysty przypadkowy nie jest. Na co dzień Krzysztof Gołuch pracuje w ośrodku Caritas w Knurowie. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się na studiach pedagogicznych. - Gdy zaczynałem pracę z obiektywem, zdjęcia pokazujące osoby niepełnosprawne były rzadkością. Właśnie dlatego tak ważne było dla mnie, by pokazać, jak żyją i że są wśród nas – mówi. Cykl „W pracy” zmienił postrzeganie niepełnosprawności przez autora. - Wcześniej patrzyłem z bliska, reportersko. Podchodziłem i fotografowałem moich bohaterów. Teraz zrobiłem krok wstecz i z dystansu zaobserwowałem, że niepełnosprawność wcale nie przeszkadza w byciu częścią ważnego projektu. Postanowiłem pokazać, że na ludzi intelektualnie niepełnosprawnych trzeba spoglądać jak na każdą inną osobę, normalnie – dodaje.

Wernisaż wystawy, w trakcie którego autor przybliży kulisy powstania fotografii, zaplanowano na 3 lipca o godz. 18.00.


Wystawa potrwa do 3 września 2018

Wernisaż: 3 lipca, godz. 18.00

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

Wstęp wolny.