Wycieczki z przewodnikiem to świetna okazja, by spojrzeć na Bytom okiem turysty, a nie zabieganego przechodnia. Historie pełne ciekawostek i tajemnic, zwiedzanie wnętrz zwykle niedostępnych obiektów – w lipcu i sierpniu będzie można odkryć Bytom na nowo.

W programie tegorocznej edycji akcji znajdziemy wycieczki przybliżające czasy średniowieczne i czasy rozkwitu przemysłowego w XIX wieku. Zwiedzimy nie tylko ścisłe centrum Bytomia, ale i wyruszymy na Wzgórze Małgorzatki, do Kleinfeldu, Szombierek, a nawet dalej na Godulę i do Tarnowskich Gór. Swoje podwoje otworzą dla nas wyjątkowe obiekty, m.in.: piękne wille, Elektrociepłownia Szombierki czy Areszt Śledczy.

Koszt każdej wycieczki wynosi 6 zł. Dzieci do lat 10 – bezpłatnie. Organizatorem wycieczek jest bytomski oddział PTTK i Referat Promocji Bytomia Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Termin zapisów podany przy każdej wycieczce. Zgłoszenia przyjmowane będą mailowo na adres promo@um.bytom.pl z dopiskiem tytułu wycieczki oraz telefonicznie pod numerem 32 386 36 69. Liczba miejsc ograniczona.


Plan wycieczek

 

7 lipca, g. 9.00, start: Rynek 7

TAJEMNICE KLEINFELDU – WILLOWA ARCHITEKTURA MIASTA Z PRZEŁOMU XIX/XX

Kleinfeld (Małe Pole) to bogactwo historyczne i architektoniczne. Przyjrzymy się cieszącym oko willom z ogrodami, zajrzymy do ich wnętrz, m.in. do willi Josephine i willi Frankensteina. Odwiedzimy Urząd Stanu Cywilnego. Zapisy od 2 lipca.

 

14 lipca (sobota), g. 9.00, start: zajezdnia tramwajowa Bytom-Stroszek

Z BYTOMIA DO SANTIAGO DE COMPOSTELA

Niewiele osób wie, że przez Bytom przebiega Szlak św. Jakuba, prowadzący do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Uczestnicy ruszą spod Zajezdni Tramwajowej w Stroszku przez Segiet do Tarnowskich Gór. Trasa wycieczki wynosi ok. 5 km! Porowadzi ją Magdalena Goik. Każdy uczestnik otrzyma paszport pielgrzyma z miejscem na pieczątki. Udział bezpłatny. Zapisy od 2 lipca.

 

21 lipca, g. 9.00, start: Rynek 7

EC SZOMBIERKI – ARCYDZIEŁO ARCHITEKTURY PRZEMYSŁOWEJ

Elektrociepłownia Szombierki, zwana też katedrą industrialu, to wyjątkowe połączenie sztuki i techniki. Okazała kilkudziesięciometrowa wieża zegarowa (średnica tarczy wynosi prawie pięć metrów, a każda ze wskazówek waży około stu kilogramów) oraz trzy kominy tworzą rozpoznawalną sylwetkę obiektu. Oprócz walorów architektonicznych budynek posiada ciekawą historię związaną z fortuną przemysłowca Karola Goduli i rodu Schaffgotschów. Zapisy od 16 lipca.

 

28 lipca, g. 10.00, start: Rynek 7

HISTORIA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI W BYTOMIU

Od „wieszadła” do gilotyny. Dowiemy się, kto i jak karał przestępców w średniowiecznym Bytomiu, gdzie było bytomskie „wieszadło”, w jakim celu wybudowano obecny Urząd Miejski. W programie wycieczki m.in. zwiedzanie Aresztu Śledczego, Sądu Rejonowego i Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Zapisy od 9 – 14 lipca.

 

5 sierpnia (niedziela), g. 10.00, start: Rynek 7

ŚLADAMI SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ

Pierwsi Żydzi w Bytomiu osiedlili się prawdopodobnie już w średniowieczu. Na przełomie lat 20. i 30. XX w. mieszkało tu ok. 3500 osób tego wyznania. Dowiemy się, gdzie żyli, gdzie się modlili i gdzie spoczęli po śmierci… W programie zwiedzania m.in. cmentarz żydowski w Bytomiu. Zapisy od 30 lipca.

 

11 sierpnia, g. 10.00, start: Rynek 7

BYTOM ŚREDNIOWIECZNY

Bytom średniowieczny, czyli najdawniejsze czasy naszego miasta – od X wieku po upadek górnictwa w XV wieku. W programie m.in. Wzgórze Małgorzatki, najstarszy bytomski kościół oraz relikty średniowiecznego miasta. Dodatkową atrakcją będzie pokaz walk rycerzy z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde. Zapisy od 6 sierpnia.

 

18 sierpnia, g. 10.00, start: Rynek 7

DZIEJE MAJĄTKU KAROLA GODULI

Śladami Karola Goduli, najbardziej tajemniczego i fascynującego Górnoślązaka I poł XIX wieku… Co znaleziono w kapsule czasu? – zwiedzanie kościołów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach oraz kościoła pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Goduli. Bilety tramwajowe Centrum Bytomia – Szombierki i Szombierki – Godula (i z powrotem) we własnym zakresie. Zapisy od 13 sierpnia.

 

25 sierpnia, g. 10.00 , start: Rynek 7

ALEJA LEGIONÓW – ZAŁOŻENIA ARCHITEKTONICZNE

Aleja Legionów – niezwykła ulica będąca świadectwem czasów największego rozkwitu Bytomia. W programie m.in. zwiedzanie willi nadburmistrza Bruninga oraz budynku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapisy od 20 sierpnia.