W 2017 roku mija 20 lat od śmierci wybitnego górnośląskiego archeologa prof. Jerzego Szydłowskiego – jedynego jak dotąd profesora archeologii, który urodził się na Górnym Śląsku (w Rudzie Śląskiej) i przez całe życie zajmował się badaniem pradziejów i wczesnego średniowiecza naszego regionu. Wystawa w Muzeum Górnośląskim przypomina tę ważną dla górnośląskiej archeologii postać.

Profesor Szydłowski przez niemal dwie dekady związany był z Działem Archeologii Muzeum Górnośląskiego, a następnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego. W 1984 roku objął funkcję kierownika Działu Archeologii w Muzeum Śląskim. Był naukowcem, muzealnikiem, dydaktykiem, autorem ponad 150 publikacji, redaktorem, twórcą ekspozycji muzealnych, społecznikiem, członkiem wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeń naukowych. Prowadził badania wykopaliskowe na kilkunastu stanowiskach, między innymi w Bytomiu, Lubomi, Międzyświeciu i Olsztynie koło Częstochowy. Miał świetny kontakt z mediami i z pasją upowszechniał dziedzictwo kulturowe, kładąc nacisk na jego ochronę. Dla wielu pozostaje niedoścignionym mistrzem.

Na ekspozycji pokazane zostaną najciekawsze zabytki archeologiczne odkryte przez Jerzego Szydłowskiego oraz dokumenty i zdjęcia archiwalne.

Czas trwania: 21 września 2017 – 28 lutego 2018
Muzeum Górnośląskie, ul. W. Korfantego 34
Kurator: Beata Badura

 

Wydarzenia towarzyszące:

Międzynarodowy Dzień Archeologii „Śladami Jerzego Szydłowskiego” – 14 października 2017, godz. 12.00–18.00

(organizatorzy: Muzeum Górnośląskie i SNAP)

Lekcje muzealne „Odkryj w sobie archeologa”

Siedziba przy ul. W. Korfantego 34, sala 203

Cykl wykładów, Centrum Edukacji przy pl. Jana III Sobieskiego 2

Prowadzi: Ewelina Imiołczyk

Prowadzi: Beata Badura

Prowadzi: Wojciech Kawka

Prowadzi: Dorota Podyma