Dolomity Sportowa Dolina i okolice

Dodano: 2012-05-23

Dolomity Sportowa Dolina to całoroczny kompleks sportowo-rekreacyjny, który powstał w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego kamieniołomu Blachówka oraz  Rezerwatu Segiet. DSD umożliwiają nam różnorodne formy aktywności fizycznej: wycieczki rowerowe, narty i snowboard przez 12 miesięcy w roku, a w przyszłości na tym terenie powstaną również korty tenisowe. Dodatkowo teren DSD posiadający blisko 25 ha sprawdza się także jako oaza ciszy, spokoju i relaksu. Przepiękne krajobrazy i  ogromny potencjał wynikający z położenia Sportowej Doliny wraz z jej niesamowitymi możliwościami organizacyjnymi są wykorzystywane przy tworzeniu ciekawych imprez o charakterze kulturalnym oraz sportowym (Bytomska Noc Świętojańska, Ogólnopolski Zlot Pojazdów Militarnych czy Śląski RAP to pewniak).

 

Rezerwat Segiet  został utworzony w 1953 roku (chociaż o nadanie Segietowi statusu rezerwatu starano się już przed I wojną światową) w celu ochrony naturalnego ponad 150-letniego lasu bukowego, który porasta Srebrną Górę – rejon dawnych wyrobisk górnictwa kruszcowego (głównie srebra – stąd nazwa Srebrna Góra - zarówno w postaci kruszcowej, ale także jako galena –pospolity minerał w składzie którego dominuje ołów z domieszką srebra -  oraz galman - ruda z dużą zawartością cynku). Pozostałością po tej eksploatacji są „dziwne” zagłębienia w ziemi, czyli dawne szyby odkrywkowe - miejsca gdzie z powierzchni sięgano po skarby skrywane w ziemi.

 

Na przełomie XIX i XX wieku w rejonie pobliskiej Blachówki powstał zakład wydobywający i przetwarzający kamień dolomitowy, który eksploatował ten materiał do końca XX wieku.

W Suchej Górze, w II połowie XX wieku, czyli w czasach intensywnego wydobycia dolomitu, znajdowały się dwa szlabany, które raz dziennie w czasie odstrzeliwania dolomitowych skał zatrzymywały ruch samochodowy na drodze prowadzącej z Bytomia do Tarnowskich Gór. W wyniku ponad stuletniej eksploatacji powstał głęboki wąwóz o stromych ścianach skalnych sięgających nawet 40 metrów i łącznej powierzchni 6 hektarów. Dawny kamieniołom Blachówka w 1995 roku został objęty  ochroną jako stanowisko  dokumentacyjne ze względu na swą ciekawą roślinność i zamieszkujące go zwierzęta (głównie nietoperze oraz ptaki i gady). Spacerując dawnym kamieniołomem trzeba jednak pamiętać, że na terenie dawnego wyrobiska jest niebezpiecznie ze względu na kruchość dolomitowej skały powodującej usuwanie się ścian  czy całych zboczy. 

 

Spacerując rezerwatem lub kamieniołomem wyrobiska dolomitowego warto mieć świadomość, że pod powierzchnią ziemi rozprzestrzenia się siatka  jednego z największych (lub największego jak twierdzą niektórzy) systemu podziemnych korytarzy, wyrobisk, jaskiń,  sztolni, szybów, chodników i komór. Tarnogórsko-Bytomskie podziemia mają łączną długość ponad 300 km (choć niektórzy twierdzą, że o wiele więcej) i rozciągają się na powierzchni blisko 2,5 tysiąca hektarów obejmując swym zasięgiem dwa miasta: Bytom oraz Tarnowskie Góry.

Unikalne podziemia Tarnogórsko-Bytomskie powstawały od XII do XX wieku i cechują się ogromną różnorodnością – wąskimi szczelinami, nieckami, sporymi „komnatami”. Ze wstępnych wyników prowadzonych badań wynika, że w podziemiach tych zimuje co najmniej kilkanaście tysięcy nietoperzy (stwierdzono  zimowanie 8 gatunków, w tym nocka dużego[1]),  a więc jest to prawdopodobnie drugie co do wielkości hibernakulum nietoperzy w Polsce.  Podziemia  zostały objęte ochroną jako siedlisko przyrodnicze programu Natura 2000.

Więcej na temat  Tarnogórsko-Bytomskich podziemi możemy przeczytać między innymi w ciekawym artykule dostępnym pod adres:

http://www.2007.przyroda.katowice.pl/documents/podroz_do_wnetrza.pdf[1] Dane zaczerpnięte ze stony: http://www.2007.przyroda.katowice.pl/os_podziemia_tarnogorsko_bytomskie.htmlWyszukaj:

Archiwum:

 • Styczeń (0)
 • Luty (0)
 • Marzec (0)
 • Kwiecień (0)
 • Maj (0)
 • Czerwiec (0)
 • Lipiec (0)
 • Sierpień (0)
 • Wrzesień (0)
 • Październik (0)
 • Listopad (0)
 • Grudzień (0)

Kalendarium:

Luty
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
29
-