Kino Gloria

Dodano: 2012-05-22

Kino Gloria mieściło się w budynku zwanym Gloria-Palast przy ulicy Szymanowskiego  w południowo-wschodnim narożniku bytomskiego Rynku, w miejscu w którym wcześniej swoją siedzibę miało Oberschlesisches Landesmuseum (Muzeum Górnośląskie). Kino zostało uruchomione 8 listopada 1931 rok i nosiło wówczas nazwę Capitol, a zarządcą był Franz Wawrzyczek, który  prowadził również Palast-Theater w Rozbarku. Kino Gloria otrzymało tę nazwę w 1934 roku i funkcjonowało nieprzerwanie przez całą wojnę, aż do stycznia 1945 roku gdy zostało zdewastowane przez wkraczającą do miasta Armię Czerwoną i zamknięte na pięć miesięcy. Od maja 1945 aż do końca czerwca 2006 roku Gloria działała nieprzerwanie.
5 kwietnia 2011 roku  kino zostało podpalone przez nastolatków, którzy włamali się do niego przekonani, że w środku znajduje się coś cennego. Sprawcy pożaru zostali zatrzymani wkrótce po podłożeniu ognia, który doszczętnie zniszczył salę kinową i kryjący ją dach. Podpalenie było ciosem dla wielbicieli Glorii, którzy w  kwietniu 2008 roku założyli Fundację Kino Gloria w Bytomiu i zabiegali o ponowne uruchomienie kina. W lutym 2012 r. rozpoczęły się prace związane z rozbieraniem pogorzeliska.

Niewątpliwie zniszczenie tego budynku jest ogromną stratą dla śląskiej architektury, ponieważ obiekt ten był jednym z najwspanialszych w regionie zabytków architektury modernistycznej.  Wybudowany w 1931 roku ośmiokondygnacyjny wieżowiec zbudowany na konstrukcji stalowej był najwyższym budynkiem ówczesnego Bytomia. Funkcjonalistyczny,  charakteryzujący się bardzo surową i oszczędną formą zaskakiwał ówczesnych mieszkańców Bytomia swą supernowoczesną i nietypową bryłą oraz elewacją pokrytą jasną ceramiką. Budynek Gloria-Palast został zaprojektowany jako kompleks mieszkalno-rozrywkowy (to pierwszy w Bytomiu budynek, który powstał z myślą o kinie). Pierwotnie mieścił w sobie kino, kawiarnię, salę dancingową oraz  lokale mieszkalne. Projekt budynku to dzieło bytomianina Herbert Hetrler. Konstrukcja stalowa pochodziła z huty „Donnersmarck” z Zabrza, a wyposażenie wnętrz zostało wykonane przez bytomskich rzemieślników.

Warto zaznaczyć, że w okresie międzywojennym Górny Śląsk podzielony był między dwa „rywalizujące” ze sobą kraje - Polskę i Niemcy. Rywalizacja ta objawiała się też w architekturze – wznoszono coraz większe, nowocześniejsze i bardziej okazałe budynki.  Bytom stał się niemieckim miastem przygranicznym, które również było terenem tej wizerunkowej walki. Niemcy planowali połączyć Bytom z Gliwicami i Zabrzem, tworząc jedną metropolię dyskwalifikującą swą architekturą polskie Katowice i Chorzów. W związku z tym spektakularnym projektem w niemieckich miastach planowano wybudować wiele nowoczesnych budynków o różnych funkcjach oraz napowietrzne metro wzorowane na kolejce w Wuppertalu (!)[1]. Na temat 20-lecia Międzywojennego na Górnym Śląsku powstał  znakomity film pt. Dwugłowy smok w reżyserii J. Kocur, L. Ptaszyńskiego oraz B. Łuczak, który zabiera nas w podróż po fascynującej śląskiej architekturze i zdradza  niezwykle sekrety naszego otoczenia.

Co sądzi o budynku Gloria-Palast  Przemo Łukasik – znany bytomski architekt – można usłyszeć na stronie: http://gloria.bytom.pl/2011/09/14/przemo-lukasik-o-glorii/

Pod poniższym adresem znajduje się wiele ciekawych informacji dotyczących  Kina Gloria: http://gloria.bytom.pl/

5 kwietnia 2011 roku w nieczynnym  kinie Gloria wybuchł pożar spowodowany przez trzech nastolatków, których szybko zatrzymano.[1] http://gloria.bytom.pl/historia/historiaWyszukaj:

Archiwum:

 • Styczeń (0)
 • Luty (0)
 • Marzec (0)
 • Kwiecień (0)
 • Maj (0)
 • Czerwiec (0)
 • Lipiec (0)
 • Sierpień (0)
 • Wrzesień (0)
 • Październik (0)
 • Listopad (0)
 • Grudzień (0)

Kalendarium:

Luty
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
29
-