Szyb Bolko

Dodano: 2012-05-22

Już chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć co oznacza słowo „loft” - można jedynie opowiadać, gdzie powstał pierwszy tego typu obiekt w Polsce oraz kto był inicjatorem przekształcenia przemysłowego budynku w dom.
W latach 2002-2003 architekt Przemo Łukasik zaadaptował na własne potrzeby mieszkalne budynek lampiarni szybu Bolko - dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały  przy ulicy Kruszcowej w Bytomiu (projekty adaptacji tego obiektu powstał w 2001 roku). Budynek bytomskiego loftu znajduje się na wysokości 8,5 metra, czyli mniej więcej trzeciego piętra. Wspiera go osiem żelbetowych bali, a dostać się do niego można zewnętrznymi schodami. Dookoła loftu biegnie balkon, z którego rozpościera się widok na pobliskie szyby kopalniane oraz postindustrialny Bytom. Dawna lampiarnia jest dziś prawie 200-metrowym funkcjonalnym domem, który nie zatracił swego pierwotnego przemysłowego charakteru. Nowi właściciele  nie  chcieli  pozbawić budynku śladów historii  w związku z czym zostawili betonowe stropy i metalowe konstrukcje. Aranżacja wnętrza również jest oszczędna i surowa: posadzki wykonane są w technologii przemysłowej z betonu zacieranego, w sypialniach jest parkiet przemysłowy, ściany z cegły, wszystkie instalacje są widoczne. W łazienkach nie ma kafelek,  w kuchni znajdują się stalowe meble, a wnętrze oświetlają proste „garażowe” lampy.
Budynek nominowany był do nagrody Miesa van der Rohe 2004 ( to nagroda ufundowana w 1987 przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację imienia Miesa van der Rohe, przyznawana co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje)  oraz zdobył
I miejsce w Leonardo Competition. W 2006 Bolko_Loft mh1 (tak brzmi jego pełna nazwa) został wybrany jako jedna z 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 w konkursie Polska. Ikony architektury.

Krótki reportaż dotyczący Loftu Bolku możemy zobaczyć pod adresem
http://www.youtube.com/watch?v=XHZ0qMwH0YA

Przemo Łukasik wraz Łukaszem Zagałą w 1997 roku założył medusa group – jak sami mówią o sobie: „multidyscyplinarne biuro projektowe zaangażowane w projekty związane z architekturą, planowaniem przestrzennym, grafiką i wzornictwem przemysłowym”. Studio architektoniczne znajduje się w centrum Bytomia przy ulicy Józefczaka 35 na terenie dawnego obiektu fabrycznego zaadaptowanego do celów biurowych.  Studio jest laureatem wielu krajowych oraz zagranicznych nagród i wyróżnień.

W 2009 roku architekci stworzyli spółkę Medusa Industry, której celem jest nr otwarciem OFF festiwalu 2011  ruszył projekt Klopsztanga, którego pomysłodawcą oraz realizatorem, była Medusa Industry.  Na terenie parku Doliny Trzech Stawów w Katowicach stanęły klopsztangi (po polsku trzepaki), które przez cały festiwal cieszyły się ogromnym zainteresowaniem siedzących, stojących i dyskutujących w ich pobliżu ludzi. Równocześnie ruszyła strona http://www.klopsztanga.pl/ gdzie każdy mógł podzielić się swoimi trzepakowo-podwórkowymi wspomnieniami.
Przedsięwzięcie realizowane przez Medusa Industry stało się inspiracją dla polskiego programu kulturalnego w Nadrenii-Westfalii, który powstał przy współudziale Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie oraz niemieckiego NRW Kultur International. Inaugaracja projektu Klopsztanga. Polska bez granic  obyła się 15 kwietnia 2012 roku w Kolonii. Do końca grudnia 2012 roku w 20 miastach Nadrenii Północnej-Westfalii odbędzie się ponad 70 wydarzeń reprezentujących wszystkie dziedziny kultury.  Motywem przewodnim oraz logiem projektu jest Klopsztanga. Słowo, które w śląskim dialekcie oznacza trzepak Projekt Klopsztanga. Polska bez granic jest rewizytą Polskich artystów w Niemczech, którzy w 2011 roku reprezentowali nam swoją kulturę w 13 polskich miastach.

Oficjalna strona projektu: www.klopsztanga.de.Wyszukaj:

Archiwum:

 • Styczeń (0)
 • Luty (0)
 • Marzec (0)
 • Kwiecień (0)
 • Maj (0)
 • Czerwiec (0)
 • Lipiec (0)
 • Sierpień (0)
 • Wrzesień (0)
 • Październik (0)
 • Listopad (0)
 • Grudzień (0)

Kalendarium:

Luty
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
29
-