Elektrociepłownia Szombierki

Dodano: 2012-05-22

Elektrociepłownia Szombierki to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Bytomia, który dzięki trzem wysokim kominom widoczny jest z odległych punktów miasta. Obiekt ten do dziś imponuje swą wyniosłością i unikatowością architektoniczną., dzięki czemu jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem postindustrialnym będącym częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

Budowę Elektrociepłowni Szombierki rozpoczęto po zakończeniu I wojny światowej, w 1920 roku. Jej architektami byli znani na Górnym Śląsku architekci Georg i Emil Zillmann z Berlina, którzy byli również autorami projektów osiedli Giszowiec i Nikiszowiec w Katowicach. Inwestorem była niemiecka spółka należąca wówczas do spadkobierczyni majątku po Karolu Goduli i jej męża Hansa Ulryka Schaffgotscha. Początkowo miała to być fabryka materiałów wybuchowych, jednak ostatecznie postawione już budynki zaadaptowano do funkcji elektrowni.  Powierzchnia  użytkowa tego potężnego kompleksu zabudowań  wynosi ponad 36 tysięcy m2, a kubatura 322 tysiące m3. Największym spośród pomieszczeń  elektrociepłowni jest dawna hala maszynowni o powierzchni prawie 2800 m2. Charakterystycznymi elementami budowli są kilkudziesięciometrowa wieża z podświetlaną tarczą zegarową o średnicy 5 m (to największy w Polsce zegar tarczowy - pomijając Pałac Kultury i Nauki) i trzy kominy (najwyższy o wysokości 120 m). Zamontowany na wieży elektrowni w 1925 roku zegar marki Siemens und Halske był sprzężony z  54 zegarami działającymi w zakładzie. 

Hala główna zaprojektowana była pierwotnie jako fabryka prochu stąd drewniany, niezwykły dach. Obok hali usytuowana jest maszynownia, gdzie znajdują się pozostałości po pracującym tam kolosie oraz rozdzielnia umieszczona w marmurowej płycie.  Zaskakuje również sam dziedziniec ekektrowni, który schowany wewnątrz obiektu sprawa ogromne wrażenie. Patrząc w górę wydaje nam się jakby wieża i kominy sięgały nieba.

 

Główna hala elektrociepłowni była scenerią wielu różnorodnych i bardzo ciekawych wydarzeń i inicjatyw. W przemysłowej scenerii odbywały się koncerty, spektakle, wernisaże (między innymi spektakle w ramach Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego, koncerty w ramach cyklu Tylko nie Bytom, Opera Wagnera” w wykonaniu artystów z Opery Śląskie, koncerty w ramach Międzynarodowego  Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego oraz wiele innych) a  nawet walki bokserskie.  Do czerwca 2011, gdy nowy właściciel Elektrociepłowni -  fiński koncern Fortum –  ze względów bezpieczeństwa (przemysłowe wnętrza nie były przystosowane do zwiedzania i nie spełniały norm bezpieczeństwa) zamknął gmach dla zwiedzających, artystów oraz podmiotów organizujących w nim różnego rodzaju imprezy, miejsce to tętniło prawdziwą, pozytywną  energią kultury.

 

Poniżej link do ciekawej  audycji Radia Katowice „Znane – Nieznane” dot. Elektrociepłowni w Szombierkach:

http://www.radio.katowice.pl/index.?id=305&tx_ttnews[pS]=1334303615&tx_ttnews[tt_news]=5136&tx_ttnews[backPid]=426&cHash=21411b2e5dWyszukaj:

Archiwum:

 • Styczeń (0)
 • Luty (0)
 • Marzec (0)
 • Kwiecień (0)
 • Maj (0)
 • Czerwiec (0)
 • Lipiec (0)
 • Sierpień (0)
 • Wrzesień (0)
 • Październik (0)
 • Listopad (0)
 • Grudzień (0)

Kalendarium:

Luty
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
29
-