Szyb Krystyna

Dodano: 2012-05-22

Szyb Krystyna  to potoczna nazwa zabudowanej wieży wyciągowej nieistniejącej już kopalni Szombierki. Jest to jeden z najciekawszych przykładów zabytków poprzemysłowych na Górnym Śląsku oraz jeden z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia.

 

Historia szybu Krystyna wiąże się z historią kopalni Hohenzollern - jednej z najprężniej działających kopalni w XIX-wiecznych Prusach. Kopalnia powstała w 1870 roku z połączenia pól górniczych Hohenzollern, Kleine, Elinor i Comtesse. W latach 1870 – 1873 zbudowano  odwadniający szyb „Hohenzollern” („Ewa”) i wydobywczy „Kaiser Wilhelm” („Krystyna”). W 1873 roku kopalnia rozpoczęła wydobycie.

Modernistyczna, monumentalna ceglana wieża nadszybia Krystyna stanęła na terenie kopalni w roku 1929, w miejscu szybu „Kaiser Wilhelm” z 1869 roku. W 1933 na górnej platformie szybu, który kryje w sobie sporych rozmiarów halę, zainstalowano najsilniejszą w tamtych czasach w Europie maszynę wyciągową, która do dziś jest jednym ze znaków rozpoznawczych szybu. Sama „Krystyna” to stalowa 57 metrowa konstrukcja (czyli tyle, co około 15-piętrowy wieżowiec) .z siedmioma pomostami, która w całości obudowana jest cegłą klinkierową.  Bytomska wieża  swym kształtem przypomina górniczy młotek, tzw. pyrlik.

W 2004 roku szyb Krystyna wpisany został do Rejestru Zabytków Nieruchomych  Województwa Śląskiego, co uchroniło go przed  rozebraniem przez złomiarzy, którzy zdewastowali wiele z industrialnych perełek śląskiego krajobrazu. Jesienią 2007 roku internauci w konkursie przygotowanym wspólnie przez Telewizję Silesia i portal MMSilesia.pl docenili bytomski szyb i wybrali go jednym z „7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego”.

 

Obecnie wieża wraz z przyległym, ponad 200-hektarowym terenem po byłej kopalni Szombierki jest własnością prywatnego inwestora, który podjął się rewitalizacji  i adaptacji terenu do szeroko rozumianych celów użytkowych: na terenie byłej kopalni KWK Szombierki powstaje między innymi pole golfowe (docelowo ma być pełnowymiarowym, 18-dołkowym polem., lecz już teraz można korzystać z tego częściowo zrewitalizowanego i dostosowanego do nowych potrzeb terenu).  Prace związane z rewitalizacją tego poprzemysłowego  terenu są jednymi z największych tego typu zadań wykonywanych w Polsce. Dzięki tej inwestycji obszar byłej KWK Szombierki w ostatnich miesiącach zyskał nowe walory krajobrazowo – przyrodnicze, które wykorzystane zostały między innymi dla uatrakcyjnienia rekreacyjnych walorów tego miejsca. Zróżnicowana topografia, stawy pokopalniane, bogata fauna i flora sprawiają, że teren ten jest  niezwykle atrakcyjny.

Obecnie cała inwestycja związana z rozległym terenem bo byłej KWK Szombierki jest wciąż  w fazie realizacji.

 

Strona dot. Szybu Krystyna:  http://www.szybkrystyna.pl/

 Wyszukaj:

Archiwum:

 • Styczeń (0)
 • Luty (0)
 • Marzec (0)
 • Kwiecień (0)
 • Maj (0)
 • Czerwiec (0)
 • Lipiec (0)
 • Sierpień (0)
 • Wrzesień (0)
 • Październik (0)
 • Listopad (0)
 • Grudzień (0)

Kalendarium:

Luty
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
29
-