Becek

Dodano: 2012-03-20

BECEK Bytomskie Centrum Kultury to nowoczesny, prężnie działający ośrodek kulturalny. BECEK zajmuje się organizowaniem, prezentowaniem oraz promowaniem interesujących, nowatorskich przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych oraz działaniami z zakresu edukacji kulturowej.  Działalność Centrum oraz należącego do niego Centrum Sztuki Współczesnej Kronika obejmuje rozmaite dziedziny – jest tu miejsce na dobry teatr, muzykę, plastykę oraz najróżniejsze i często niekonwencjonalne działania interdyscyplinarne. Zdarzenia organizowane przez BCK cieszą się ogromnym zainteresowaniem – co  roku instytucję odwiedza kilkanaście tysięcy osób. Wizytówką BCK są imprezy cykliczne m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatromania, HartOFFanie Teatrem, Festiwal Teatralny dla Dzieci MASKARADA, cykl Scena Familijna, zajęcia Klubu Zielonej Żyrafy, Zimowa Feriada Artystyczna, cykle muzyczne Tylko Nie Bytom! i Muzyka Od Środka, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”, Bytomska Jesień Literacka. W sali widowiskowej BECEKU odbywają się oficjalne uroczystości miejskie, m.in. wręczenie Nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza”. Od 2007 r. działa tu również jedyne w Bytomiu kino studyjne – BCKino.

 

Pracownicy o misji BECEKU:

„Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego. To, co nas wyróżnia spośród innych instytucji, to inicjatywy, mające uczynić z kultury także motor przemian w kierunku odrodzenia się poprzemysłowego Bytomia przez przemyślaną aktywność jego mieszkańców w szeroko rozumianym sektorze kultury.
Stąd, poza tzw. standardowymi projektami kulturalnymi podejmujemy się rzeczy wymagających od nas dalekosiężnego spojrzenia w przyszłość i połączenia wizjonerstwa ze wspaniałym, chociaż tak mocno podupadłym, dziedzictwem Bytomia.

Wierzymy, że kultura może być źródłem rozwoju zarówno społecznego, jak i gospodarczego. W tym celu integrujemy oddolne inicjatywy biznesowe sektora kultury, realizujemy projekty badawcze z renomowanymi uczelniami wyższymi, prowadzimy niekonwencjonalną działalność edukacyjną i animacyjną daleko poza naszą siedzibą. Z tego powodu też świadomie podejmujemy się inicjatyw budzących niejednokrotnie kontrowersje, ale w naszym przekonaniu słusznych dla wypełnienia naszej misji. Nie uciekamy przed trudnymi pytaniami, stajemy do konfrontacji z naszą przeszłością, wyzwaniami, uwarunkowaniami historycznymi, kulturowymi, społecznymi. Stanowią one niejednokrotnie o „energetyczności” i pewnej magiczności naszego miasta, jakich nie mają żadne inne miejscowości regionu.

Najważniejsi dla nas są jednak wszyscy młodzi duchem bytomianie – rodowici i naturalizowani. To dla nich z jednej strony prezentujemy w Bytomiu najciekawsze zjawiska artystyczne kultury współczesnej świata, Europy i Polski, z drugiej zaś promujemy najcenniejsze produkty kulturalne miasta daleko poza jego granicami. Wszyscy inni są dla nas... równie ważni”.

 

TROCHĘ HISTORII

  • 1912 r. –powstaje w Bytomiu reprezentacyjny Dom Strzelecki Bractwa Kurkowego z salą widowiskową dla tysiąca osób.
  • I Wojna Światowa – w budynku działa niemiecki szpital wojskowy.
  • 1922 r. –do gmachu powraca Bractwo Kurkowe
  • II Wojna Światowa – budynek zaanektowano do celów militarnych Armii Niemieckiej.
  • Po II Wojnie Światowej – siedziba Miejskiego Domu Kultury w Bytomiu
  • 1974 r. –generalny remont przystosowujący budynek do potrzeb działalności Miejskiego Domu Kultury
  • 1992 r. – siedziba Śląskiego Teatru Tańca
  • 1998 r. –Bytomskie Centrum Kultury otrzymuje w administrację budynek i lokuje tutaj główną siedzibę
  • 2001/2002 r. – remont generalny dużej sali widowiskowej Bytomskiego Centrum Kultury

 

 

 

Bytomskie Centrum Kultury

Plac Karin Stanek 1

41-902 Bytom

tel.: 32  389310910

sekretariat@becek.pl

http://www.becek.plWyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium:

Wrzesień
2018
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
-------