2
Paź

„Czarna robota” w obiektywie. Wystawa w CH Agora

Tagi:
Dodano: 2019-09-30 Autor: cc

Rozpoczęcie wydarzenia: 2019-10-02 | Zakończenie wydarzenia: 2019-11-30

Dziesiątki godzin ciężkiej pracy w ekstremalnych warunkach. Tak wygląda codzienność śląskich górników, którą na swoich zdjęciach uwiecznił Piotr Zwarycz, laureat Grand Press Photo i strażak. Wystawę „Górnicy - szolą w dół” będzie można oglądać od 2 października w Agorze Bytom.

Podczas ciężkiej pracy, tuż przed zjazdem na szychtę i po pracy. Piotr Zwarycz przez ostatnie lata fotografował śląskich górników kopalni węgla. Efektem jego pracy jest wystawa „Górnicy - szolą w dół”, będąca zarazem częścią autorskiego albumu o tym samym tytule.

Na 30 fotografiach zobaczymy niesamowite ujęcia górników podczas pracy w ciężkich warunkach śląskich kopalń: kilkaset metrów pod ziemią, w ponad 30-stopniowym upale, dużej wilgotności i silnym zapyleniu powietrza. – Materiał zdjęciowy powstawał przez ostatnie kilka lat w kopalniach na terenie Śląska, w tym także w Bytomiu – podkreśla Piotr Zwarycz.

Od kilkunastu lat zajmuje się fotografią reportażową i dokumentuje ludzi oraz ich pracę w niebezpiecznych, trudnych warunkach. - Nie mogło w związku z tym zabraknąć wśród moich projektów górników oraz brudnej i hałaśliwej grubowej rzeczywistości. Z każdym zjazdem szolą w dół odkrywałem na nowo ten niesamowity podziemny świat silnych i odpowiedzialnych, do którego mam nadzieję zabrać ludzi swoimi zdjęciami – mówi autor wystawy. Piotr Zwarycz na co dzień pracuje jako strażak w Komendzie Powiatowej w Tarnowskich Górach w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Jest laureatem i finalistą wielu fotograficznych konkursów w kraju i zagranicą, w tym m. in. Grand Press Photo.

 

O autorze:

Piotr Zwarycz – strażak, ratownik wysokościowy, taternik jaskiniowy, płetwonurek, skoczek spadochronowy, motorowodniak oraz fotograf. Na co dzień pracuje w Komendzie Powiatowej w Tarnowskich Górach w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Laureat i finalista prestiżowych konkursów, m. in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej oraz Amundsen Photo Awards. Autor wielu projektów dokumentalnych w kraju i zagranicą, w tym o misji polskich strażaków w Szwecji.

 

Wystawa „Górnicy - szolą w dół”

2 października - 30 listopada

Galeria na Poziomie

Agora Bytom

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium: