18
Maj

Noc w Muzeum

Tagi:
Dodano: 2019-05-07 Autor: Ak

Rozpoczęcie wydarzenia: 2019-05-18 | Zakończenie wydarzenia: 2019-05-18

Niepowtarzalną okazją do zajrzenia w muzealne zakamarki będzie Europejska Noc Muzeów. W sobotę, 18 maja, o niestandardowych godzinach swoje podwoje otworzy Muzeum Górnośląskie, SqArt Gallery oraz schron przeciwlotniczy w Miechowicach.

Ciekawą propozycję dla miłośników nocnego zwiedzania przygotowało Muzeum Górnośląskie. Punktem wyjścia tegorocznej imprezy jest piękno, któremu będzie można się przyjrzeć z wielu perspektyw, także czasowych. Nie zabranie wystaw prezentujących dzieła sztuki przybliżające kanony piękna sprzed wieków - zdjęć dawnych mistrzów w pięknym stylu i atelier fotograficznych z epoki, toaletek sprzed 100 lat przypominające o naturalnym pięknie. Specjalnie na tę jedną noc udostępnione zostaną wystawy prezentujące najpiękniejsze ozdoby celtyckie sprzed kilkuset, a nawet kilku tysięcy lat oraz przyrodnicze ciekawostki prezentujące przykład bioróżnorodności piękna.

Muzeum zaprasza też na spotkania, podczas których przybliżone zostaną sposoby przywracania piękna zabytkom. Będzie można również zobaczyć galerię offową, której kuratorem w tę jedną noc zostanie młody bytomski twórca, Michał Rajner. Jak zawsze czekać też będzie wiele warsztatów i zabaw dla uczestników w różnym wieku. Początek o 18.00.

Zwieńczeniem wieczoru będzie półtoragodzinne widowisko multimedialne, podczas którego po raz pierwszy spotkają się dwaj wyjątkowi artyści – Vanderson i Julius Horsthuis. Występ muzyczny Vandersona zostanie połączony na żywo z projekcją animacji holenderskiego grafika, wykorzystującego w prezentacji technikę wizualizacji fraktali. W efekcie powstanie niezapomniane widowisko łączące muzykę z obrazem. Początek widowiska o 22.30 w Sali Gorczyckiego przy ul. Korfantego 34. Wstęp wolny.

Chcesz zaangażować się w pomoc przy organizacji wydarzenia? Muzeum Górnośląskie poszukuje wolontariuszy. Zgłoszenia można przesłać (wraz z danymi kontaktowymi oraz krótkim opisem dotychczasowego doświadczenia) na adres: sekretariat@muzeum.bytom.pl (w tytule maila wpisując „Wolontariat podczas Nocy Muzeów”) do poniedziałku, 13 maja do 8.00. Mile widziane są osoby pełnoletnie lub legitymujące się zgodą rodziców na współpracę, zainteresowane współtworzeniem wydarzeń kulturalnych, ich promocją i pomocą w pracy muzeum (aktywność na portalach społecznościowych, kolportaż materiałów informacyjnych itd.). Do zadań wolontariuszy będą należały również: obsługa zwiedzających oraz działania animacyjne, a także inne prace dostosowane do umiejętności i talentów wolontariusza.

Do Nocy Muzeów przygotowuje się także mieszcząca się w biurowcu przy ul. Wrocławskiej 32/34 SqArt Gallery. To tam o 19.00 zaplanowano Noc Żywych Obrazów. Zwiedzanie urządzonej w byłej szwalni galerii sztuki współczesnej stanie się interaktywną grą, w której będzie można spotkać ożywione postacie z obrazów i fotografii, a także samych artystów. W niezwykłą przestrzeń galerii, w której historia splata się ze sztuką, wprowadzi zwiedzających duch słynnego krawca Zakładów Odzieżowych Bytom, Zygmunta Gorzyckiego.

Miłośników militarnych klimatów z pewnością zainteresuje zwiedzanie miechowickiego schronu przeciwlotniczego z okresu drugiej wojny światowej. Oprócz wystawy upamiętniającej wydarzenia ze stycznia 1945 roku zwanych Tragedią Miechowicką, przygotowanych zostało dwanaście nowych ekspozycji. Początek zwiedzania o 18.00 przy ul. Kasztanowej.

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

  • Lipiec (0)
  • Sierpień (0)
  • Wrzesień (0)
  • Październik (0)
  • Listopad (0)
  • Grudzień (0)

Kalendarium:

Czerwiec
2020
PnWtŚrCzPtSoNd
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-----