6
Wrz

„Śląska Rzecz 2017”. Wystawa pokonkursowa

Tagi:
Dodano: 2018-09-03 Autor: xx

Rozpoczęcie wydarzenia: 2018-09-06 | Zakończenie wydarzenia: 2018-10-14

Design w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu? Tak – to możliwe! Zapraszamy na pierwszą po prezentacji w Cieszynie odsłonę wystawy pokonkursowej „Śląska Rzecz 2017”, która z pewnością zainteresuje miłośników projektantów, marek projektowych i przedsiębiorców stawiających na design. Przed nami przegląd dobrze zaprojektowanych śląskich produktów!

Wystawa to podsumowanie trzynastej edycji jedynego regionalnego konkursu designu w Polsce, organizowanego przez Zamek Cieszyn – pierwsze w kraju regionalne centrum designu. Prezentowane są na niej najlepsze wdrożone w województwach śląskim i opolskim w minionym roku produkty, projekty graficzne i usługi, które służą jego mieszkańcom. W konkursie doceniane są wysoka jakość wzornictwa oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania. Wystawa ta pokazuje, że dzięki współpracy firm i projektantów powstają produkty dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach .

W tegorocznej edycji można zobaczyć realizacje pokazujące, że designu nie można kojarzyć wyłącznie z estetyką i potrzebą wyróżnienia się – design to przede wszystkim odpowiedz na realne, choć nie zawsze widoczne, potrzeby i wyzwania w każdej sferze życia. Takie jest chociażby nagrodzone w kategorii „produkt” Teddy Bed, czyli łóżko szpitalne dla starszych dzieci, wyprodukowane przez firmę Formed z Łodygowic czy wyróżniona w kategorii „usługa” platforma monitorowania jakości powietrza „SmogOrFog”, wdrożona przez firmę Fulco System z Gliwic. Będzie można także zobaczyć Sondę SYS 01 – przemysłową drukarkę 3D – zaprojektowaną przez mieszkającego w Bytomiu Michała Latko.

Z tych rozwiązań i oferowanych przez design narzędzi korzystają nie tylko firmy, ale i instytucje publiczne oraz samorządy lokalne. Przykładem tego jest nagrodzona w kategorii „grafika użytkowa”, zaprojektowana przez Matyldę Sałajewską dla województwa śląskiego, książka kucharska „Śląskie od kuchni”, wskazująca jak w oryginalny sposób promować region, czy wyróżniony w kategorii „grafika użytkowa” rebranding systemu identyfikacji wizualnej Teatru Małego w Tychach projektu Marty Gawin.

Wśród pozostałych dwudziestu trzech nominowanych do wystawy wdrożeń zwiedzający obejrzą: stroje dla pracowników chorzowskiego Teatru Rozrywki, spersonalizowane książeczki sensoryczne dla dzieci, a nawet deski longboardowe. Wielbicieli grafiki użytkowej zainteresują z pewnością: nowa identyfikacja wizualna Stadionu Śląskiego, oprawa wizualna konferencji „TEDx” w Katowicach oraz wydany przez Fundację Iskierka poradnik kulinarny „JedzONKO” z propozycjami atrakcyjnych przepisów dla pacjentów oddziałów onkologii dziecięcej.

Ważne miejsce wśród pozostałych nominowanych do wystawy wdrożeń zajmują realizacje autorstwa projektantów związanych z Bytomiem: projekt trofeum Śląskie Laury za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, przyznawanego przez województwo śląskie, którego współautorem jest Michał Latko; lampy Minimal, zaprojektowane przez Łukasza Jaworskiego; będące oryginalną formą promocji miasta projekty etykiet przetworów „Sosnowoc” autorstwa Pawła Krzywdy i Agaty Korzeńskiej ze studia projektowego IDEE (odpowiadających też za identyfikację graficzną tegorocznej edycji konkursu oraz projekt katalogu wystawy); publikacje Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” z Bytomia zaprojektowane przez Piotra Kowalczyka i Marcina Wysockiego oraz publikacja „Solidaryca – fenomen komunikacyjny” projektu Tomasza Bierkowskiego.

 

Otwarcie wystawy: 6 września 2018 (czwartek), godz. 17.00
Czas trwania: 6.09–14.10.2018
Muzeum Górnośląskie,  pl. Jana III Sobieskiego 2

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium:

Wrzesień
2018
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
-------