16
Wrz

Inauguracja sezonu w Operze Śląskiej

Tagi:
Dodano: 2018-08-30 Autor: xx

Rozpoczęcie wydarzenia: 2018-09-16 | Zakończenie wydarzenia: 2018-09-16

Podczas inauguracji 74. sezonu artystycznego Opera Śląska zaprezentuje „Halkę” Stanisława Moniuszki – uznawaną za pierwszą polską operę narodową.  Tym tytułem bytomski teatr chce uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To także zapowiedź rozpoczynającego się za kilka miesięcy Roku Moniuszkowskiego.

 Akcja „Halki” rozgrywa się na Podhalu pod koniec XVIII wieku. Tytułowa bohaterka to wiejska dziewczyna, która zostaje uwiedziona przez majętnego panicza Janusza. Na konsekwencje mezaliansu nie trzeba długo czekać. Góralka rodzi dziecko, naiwnie sądząc, że jej ukochany poważnie traktuje ich związek. Tymczasem Janusz porzuca ją, aby ożenić się ze szlachcianką Zosią, która pochodzi z tej samej co on warstwy społecznej. Zrozpaczona Halka popada w obłęd i przybywa na ich ślub z zamiarem podpalenia kościoła, ostatecznie jednak porzuca ten zamiar. Sama jednak żyć nie chce. Biegnie na wzgórze poza kościołem i ze zwieszającej się ponad rzeką skały, rzuca się w wodę.

Wielkim walorem tej opery są tradycyjne tańce góralskie i śpiewy, pokazujące oryginalność i piękno polskiego folkloru. Do tego miłość, nierówność społeczna i kontrasty. To tematy zawsze budzące dyskusje, niezależnie od epoki.

Podczas inauguracji wystąpią m.in.: Jolanta Wagner w roli Halki, Anna Noworzyn-Sławińska – Zofia, Maciej Komandera – Jontek, Adam Woźniak – Janusz i Bogdan Kurowski – Stolnik. Soliści, Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod dyrekcją Stephena Ellery.
 

16 września, godz. 18.00

Opera Śląska

 

 

 

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium:

Wrzesień
2018
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
-------