16
Maj

100 x 100. Nasze Stulecie – wystawa w MGB

Tagi:
Dodano: 2018-05-15 Autor: xx

Rozpoczęcie wydarzenia: 2018-05-16 | Zakończenie wydarzenia: 2018-09-09

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Muzeum Górnośląskie wspólnie z „Gazetą Wyborczą” postanowiły opisać historię za pomocą przedmiotów, które najbardziej utkwiły w pamięci ludzi wciągniętych w wir wielkiej historii. Muzealnicy opisują 100 minionych lat przez pryzmat dokładnie 100 przedmiotów. Ważnych, mających swoich bohaterów. Stąd tytułowe 100 × 100.

Często eksponaty prezentowane w muzeum stają się odległe – szyba dzieląca je od zwiedzających sprawia, że nie potrafimy sobie wyobrazić, że dany przedmiot był kiedyś używany, że był elementem dnia współczesnych mu ludzi. Wystawa w MGB ma być całkowicie inna: przedmioty, które będą eksponowane w muzeum i zyskają status zabytku, są w istocie pamiątkami – wspomnieniem i przypomnieniem przeszłości zwyczajnych ludzi, takich jak każdy z nas.
Celem projektu jest opisanie stulecia, które upłynęło do roku 1918, z perspektywy zwykłego człowieka i otaczających go przedmiotów, które zapisały się w naszej zbiorowej świadomości. Ta historia zostanie opisana przez pokazanie 100 starannie, choć subiektywnie wybranych przedmiotów pochodzących ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego (Działów: Historii, Sztuki i Etnografii). Każdy z tych eksponatów otrzyma swoją (rekonstruowaną, znaną lub zbadaną ) historię. W ten sposób wielka historia (końca I wojny światowej, międzywojnia, II wojny światowej, okresu po 1945 roku i po 1989 roku) zostanie ukazana przez pryzmat jednostkowych losów, historii obiektów, czasami ich właścicieli, którzy wtedy żyli.

 
Czas trwania wystawy: 16 maja–9 września 2018
Pomysłodawca projektu: Leszek Jodliński
Kurator wiodący: dr Joanna Lusek
Zespół kuratorski w składzie: Agnieszka Bartków, Małgorzata Kłych, Leszek Jodliński, dr Joanna Lusek

Muzeum Górnośląskie,pl. Jana III Sobieskiego 2

 

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium:

Wrzesień
2018
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
-------