10
Maj

„Kiedyś to było” – PRL w obiektywie Ireneusza Kaźmierczaka

Tagi:
Dodano: 2018-05-08 Autor: xx

Rozpoczęcie wydarzenia: 2018-05-10 | Zakończenie wydarzenia: 2018-07-01

Przepiękne, czarno-białe fotografie Ireneusza Kaźmierczaka to nostalgiczna kronika życia lat 70. i 80. XX wieku, którą można oglądać w Agorze Bytom.

Na 30 fotografiach codzienność życia na Śląsku przeplata się z wielkimi momentami w historii Polski. Jak tłumaczy autor – Ireneusz Kaźmierczak - fotografia to sztuka obserwacji i utrwalania tego, co dla innego oka może być nieuchwytne: – Chodzi o to, żeby podejść jak najbliżej i ocalić od zapomnienia momenty ważne i piękne. Wszystko się zmienia, znika. Moje zdjęcia często pokazują rzeczy, których już nie ma: kraje, które zniknęły z map, przedmioty, o których wszyscy zapomnieli. Ale też emocje, które jako jedyne pozostają uniwersalne – radość codziennego życia, nawet w czasach PRL-u, czy nadludzki wysiłek sportowca dobiegającego do mety maratonu – wyjaśnia autor.

Ireneusz Kaźmierczak fotografuje od 1975 roku. W swoich pracach uwiecznia momenty ważne historycznie, jak pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1983 roku, ale też te, które są tłem dla codziennych anegdot. – Chodaki! Pamiętam, jak bardzo marzyliśmy, żeby je mieć! Pojechałem sfotografować zlot harleyowców z RFN i bardzo im tych chodaków zazdrościłem – wspomina Ireneusz Kaźmierczak.

„Kiedyś to było” to również swoista kronika muzyki lat 70. i 80., która przypomina o wielkich artystach polskiej sceny. Na wystawie zobaczymy zdjęcia Republiki z Grzegorzem Ciechowskim oraz Dżemu z Ryszardem Riedlem. Oprócz tego zaprezentowano gwiazdy światowej estrady, które za żelazną kurtyną pojawiały się często w momencie karierowych zawirowań. – Tak było na przykład z Tiną Turner, którą sfotografowałem w Spodku w ’81. Kilka lat później wróciła na światowe sceny. Podobnie z Eltonem Johnem, któremu zdjęcia wykonałem z ukrycia przemyconą Practicą – opowiada Ireneusz Kaźmierczak.

Ireneusz Kaźmierczak ma na swoim koncie kilkanaście nagród w konkursach fotograficznych. Jak sam podkreśla, największą satysfakcję dał mu tytuł dwukrotnego laureata prestiżowego Tychy Press Photo. W 2013 roku zdobył na nim nagrodę w kategoriach „Najlepszy fotoreportaż” i „Najlepsza fotografia” za cykl zdjęć poświęconych uczestnikom Tyskiego Biegu Ulicznego i Półmaratonu.

 

Wystaw a potrwa od 10 maja do 1 lipca 2018

Wernisaż: 10 maja, godz. 18.00

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

Wstęp wolny.

 

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

Kalendarium:

Wrzesień
2018
PnWtŚrCzPtSoNd
-----
1
2
3
-------