5
Gru

„Portrety (nie)znane” - wystawa zdjęć Tomasza Jodłowskiego

Tagi:
Dodano: 2017-12-13 Autor: vv

Rozpoczęcie wydarzenia: 2017-12-05 | Zakończenie wydarzenia: 2018-01-01

46-letni fotograf z Tychów tworzy zdjęcia, za którymi skrywa ciekawe, czasem ciepłe, czasem poruszające historie. Ich bohaterami są między innymi David Lynch, Szczepan Twardoch, Leszek Możdżer.

Tomasz Jodłowski po raz pierwszy sięgnął po aparat jako uczeń podstawówki. Spacerując po osiedlu, znalazł koreks – trudno dostępną wówczas puszkę do wywoływania filmów. Przedmiot ten przekonał go, że fotografia to kierunek, który powinien wybrać. Artysta na początku uwieczniał miejskie widoki. Z czasem zafascynowali go ludzie i to ich fotografie przyniosły mu największe uznanie. Przed jego obiektywem stanęli między innymi: David Lynch, Wojciech Kilar, Zbigniew Religa, Leszek Możdżer, Szczepan Twardoch, Lech Kaczyński, Donald Tusk, ale nie tylko. Fascynują go również zwykli ludzie. Jak przyznaje, ich twarze skrywają ciekawe, czasem ciepłe, czasem wzruszające historie.

- Staram się pokazać, że za każdym człowiekiem stoi wyjątkowa historia. Niektóre fotografie zostały wykonane spontanicznie. Inne były zaplanowane, jak na przykład portret Szczepana Twardocha, który dosłownie, w pudełku, przeprowadza się do nowego życia. Ich wspólnym mianownikiem jest człowiek i to on jest w centrum mojego zainteresowania – mówi Tomasz Jodłowski.

Tomasz Jodłowski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, między innymi Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto. Jest także stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Współtworzył zdjęcia do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Wychowały nas książki” na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z dziennikiem „Rzeczpospolita",  Agencją Fotograficzną Reporter, Agencją Fotograficzną EDYTOR, Forum Polską Agencją Fotografów. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz kolektywu fotograficznego AKME. Tylko w tym roku prace Tomasza Jodłowskiego można było zobaczyć między innymi w Bibliotece Śląskiej (wystawa „Śląska Fotografia Prasowa”), Muzeum Miejskim Wrocławia „Arsenał” („Miejsce Pobytu”), Muzeum Współczesnym we Wrocławiu („Globalizacja i Indywidualność”), Galerii Za Szafą we Wrocławiu („Opowieść o człowieku”), Galerii ZPAF w Katowicach („BZ WBK Press Foto”) czy Muzeum Historii Katowic („W kadrze lat 90.”)..

 

5 grudnia 2017 r. – 1 stycznia 2018 r.

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom +3

Wstęp wolny.


Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

  • Lipiec (1)
  • Sierpień (0)
  • Wrzesień (0)
  • Październik (0)
  • Listopad (0)
  • Grudzień (0)

Kalendarium: