18
Maj

Sport na Kresach. Początki. Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Tagi:
Dodano: 2017-05-05 Autor: zz

Rozpoczęcie wydarzenia: 2017-05-18 | Zakończenie wydarzenia: 2017-08-27

Kresy Wschodnie, a zwłaszcza wschodnia Galicja, są kolebką polskiego sportu. Ekspozycja Sport na Kresach. Początki osnuta będzie wokół wydarzeń, postaci, klubów i towarzystw sportowych, które zapisały się w naszych przedwojennych dziejach i dzięki którym nastąpił rozwój kultury fizycznej.

Na Kresach Wschodnich działali znani teoretycy wychowania fizycznego, działacze i sportowcy, którzy propagowali zdrowy tryb życia. Wystawa przypomni takie osobistości, jak Wenanty Piasecki – prekursor wychowania fizycznego w Polsce, Henryk Jordan – pionier kultury fizycznej, który przyczynił się do wprowadzenia lekcji gimnastyki do polskich szkół, Kazimierz Hamerling – jeden z pierwszych polskich sprawozdawców sportowych czy Władysław Ponurski – pierwszy Polak, który wystartował w Igrzyskach Olimpijskich.

Nie można zapomnieć również o braciach Wacławie, Tadeuszu, Władysławie Kucharach, wybitnych i wszechstronnych sportowcach oraz działaczach sportowych. Wacław po II wojnie światowej przez kilka lat mieszkał w Bytomiu i zaangażował się w reaktywację Polonii Bytom.

Ekspozycja zarysuje początki dyscyplin sportowych, zwróci uwagę na ewolucję sprzętu i strojów, pierwsze organizacje oraz kluby sportowe. Zwiedzający zobaczą sprzęt towarzystw gimnastycznych „Sokół”, sprzęt kolarski, szermierczy, łyżwiarski, narciarski czy lekkoatletyczny. Nie zabraknie zabytkowych fotografii, pamiątek, odznak i medali, a także książek czy albumów fotograficznych.

 

Czas trwania wystawy: 18 maja – 27 sierpnia 2017

Kurator: Mieczysław Dobkowski

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

  • Lipiec (1)
  • Sierpień (0)
  • Wrzesień (0)
  • Październik (0)
  • Listopad (0)
  • Grudzień (0)

Kalendarium: