2
Lut

"Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem" - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Tagi:
Dodano: 2017-02-01 Autor: wa

Rozpoczęcie wydarzenia: 2017-02-02 | Zakończenie wydarzenia: 2017-05-31

Wystawa Ślązacy pod Grunwaldem otworzy cykl ekspozycji archeologicznych pod wspólnym tytułem Rekonstrukcje przeszłości. Ukaże w nowym świetle jedną z najważniejszych bitew w polskiej historii – bitwę pod Grunwaldem, poruszając kwestię udziału części rycerstwa śląskiego po stronie krzyżackiej.

Na czele Ślązaków walczących w bitwie stanął książę Konrad VII Biały, postawiony przed dramatycznym wyborem między rycerskimi ideałami a politycznymi rozgrywkami. U jego boku stawili się przedstawiciele znamienitych śląskich rodów – jedni kierowani lojalnością wobec suwerena, inni skuszeni wizją bogactwa i chwały. Szeregi Zakonu zasilili m.in. Kaspar von Niebelschütz, Hans/Hannus von Tader czy Dietrich von Kottulin.

Na wystawie Ślązacy pod Grunwaldem zaprezentowany zostanie interesujący zbiór około 80 zabytków z późnego średniowiecza (XIV–XV w.), w większości stanowiący kolekcję Muzeum Górnośląskiego. Zwiedzający zobaczą zabytkowe militaria, w tym miecze z Otmuchowa i Tychów, kolczugę z Jerzmanowic, unikatowe hełmy ze Smolenia i z Plemiąt czy nałokcicę z ogrodzienieckiego zamku. Na ekspozycji nie zabraknie przedmiotów codziennego użytku. Wzbogacą ją ponadto repliki i rekonstrukcje (m.in. uzbrojenie rycerzy i odtworzony z detalami namiot księcia), które posiadają ogromną wartość edukacyjną.


 

Wystawie Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem w Muzeum Górnośląskim towarzyszą dwie publikacje – katalog ekspozycji oraz pięknie ilustrowana książeczka dla dzieci pt. Rycerzem być!, czyli o tym, jak książę Konrad pod Grunwald pojechał. Publikacje (katalog w cenie 10 zł i książeczkę w cenie 4 zł) można nabyć w kasach Muzeum Górnośląskiego oraz w sklepie internetowym.

 

W publikacji Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem znalazły się teksty kuratorki wystawy, Eweliny Imiołczyk, poświęcone rekonstrukcji przeszłości, rycerstwu śląskiemu pod Grunwaldem, Konradowi VII Białemu i uzbrojeniu w późnym średniowieczu, a także rozdziały przygotowane przez Wojciecha Kawkę prezentujące uzbrojenie zaczepne, ochronne i oporządzenie jeździeckie.

 

Z książeczki Rycerzem być!, czyli o tym, jak książę Konrad pod Grunwald pojechał dzieci dowiedzą się m.in., kim byli rycerze, czym się charakteryzowali, jakie mieli ideały. Czytając o paziach i giermkach, poznają kolejne stopnie wtajemniczenia w zawód rycerski, zobaczą rodzaje broni i elementy ubioru rycerskiego, a także wyposażenie walczących mieszczan i chłopów. Dowiedzą się w końcu, kim był Konrad VII Biały i jak to się stało, że wziął udział w bitwie pod Grunwaldem oraz czym w ogóle była wielka wojna z Zakonem Krzyżackim. Kolorowe ilustracje, dostosowany do dzieci język i zadania z pewnością zainteresują najmłodszych zwiedzających.


Czas trwania wystawy: 2 lutego–31 maja 2017

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34

Kurator: Ewelina Imiołczyk

 

 Wydarzenia towarzyszące

 19 lutego, 12.00 – oprowadzanie kuratorskie

 25 lutego, 12.30 – warsztaty dla dzieci Jak zostać rycerzem?

 8 marca, 17.00 – spotkanie Konrad VII Biały – rycerz i zalotnik

 25 marca, 12.30 – gra terenowa Ślązacy pod Grunwaldem

7 kwietnia, 10.00–17.00 – seminarium naukowe Rekonstrukcje przeszłości. Czy warto?

 

Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

  • Lipiec (0)
  • Sierpień (0)
  • Wrzesień (0)
  • Październik (0)
  • Listopad (0)
  • Grudzień (0)

Kalendarium: