2
Lut

Wernisaż wystawy "Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem"

Tagi:
Dodano: 2017-01-27 Autor: wa

Rozpoczęcie wydarzenia: 2017-02-02 | Zakończenie wydarzenia: 2017-02-02

Wystawa przybliża realia toczącej się pod Grunwaldem bitwy i będzie okazją do zobaczenia ok. 80 zabytków z XIV i XV wieku, a także licznych replik i rekonstrukcji.

Wernisaż wystawy Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem odbędzie się w czwartek, 2 lutego o godz. 18.00 w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. W. Korfantego 34 w Bytomiu.


 

Wystawa Ślązacy pod Grunwaldem otworzy cykl ekspozycji archeologicznych pod wspólnym tytułem Rekonstrukcje przeszłości. Ukaże w nowym świetle jedną z najważniejszych bitew w polskiej historii – bitwę pod Grunwaldem, poruszając kwestię udziału części rycerstwa śląskiego po stronie krzyżackiej.

 

Na czele Ślązaków walczących w bitwie stanął książę Konrad VII Biały, postawiony przed dramatycznym wyborem między rycerskimi ideałami a politycznymi rozgrywkami. U jego boku stawili się przedstawiciele znamienitych śląskich rodów – jedni kierowani lojalnością wobec suwerena, inni skuszeni wizją bogactwa i chwały. Szeregi Zakonu zasilili m.in. Kaspar von Niebelschütz, Hans/Hannus von Tader czy Dietrich von Kottulin.

 

Na wystawie Ślązacy pod Grunwaldem zaprezentowany zostanie interesujący zbiór około 80 zabytków z późnego średniowiecza (XIV–XV w.), w większości stanowiący kolekcję Muzeum Górnośląskiego. Zwiedzający zobaczą zabytkowe militaria, w tym miecze z Otmuchowa i Tychów, kolczugę z Jerzmanowic, unikatowe hełmy ze Smolenia i z Plemiąt czy nałokcicę z ogrodzienieckiego zamku. Na ekspozycji nie zabraknie przedmiotów codziennego użytku. Wzbogacą ją ponadto repliki i rekonstrukcje (m.in. uzbrojenie rycerzy i odtworzony z detalami namiot księcia), które posiadają ogromną wartość edukacyjną.

 

Ekspozycja umożliwi szerokiemu gronu odbiorców lepsze zrozumienie realiów konfliktu z 1410 roku oraz obozowej codzienności wojującego rycerstwa. Za sprawą przemyślanej aranżacji i towarzyszących zajęć edukacyjnych wystawa trafi również do najmłodszych.

 

 

 

Wernisaż: 2 lutego 2017 (czwartek), godz. 18.00

 

Czas trwania wystawy: 2 lutego–31 maja 2017

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34

 

Kurator: Ewelina Imiołczyk

 

 

 

Wydarzenia towarzyszące

 19 lutego, 12.00 – oprowadzanie kuratorskie

 25 lutego, 12.30 – warsztaty dla dzieci Jak zostać rycerzem?

 8 marca, 17.00 – spotkanie Konrad VII Biały – rycerz i zalotnik

 25 marca, 12.30 – gra terenowa Ślązacy pod Grunwaldem

7 kwietnia, 10.00–17.00 – seminarium naukowe Rekonstrukcje przeszłości. Czy warto?


Komentarze:

Twoja ocena:

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.


Wyszukaj:

Archiwum:

  • Lipiec (0)
  • Sierpień (0)
  • Wrzesień (0)
  • Październik (0)
  • Listopad (0)
  • Grudzień (0)

Kalendarium: